Fransa Lübnan'a destek olma çabalarını sürdürüyor

Fransa Lübnan'a destek olma çabalarını sürdürüyor

Pazar, 1 Aralık, 2019 - 07:00
Paris/Mişel Ebu Necm

Fransa, özellikle Lübnan için Uluslararası Destek Grubu toplantısını düzenleyerek Beyrut’a destek olma çabalarını sürdürüyor. Bu toplantı, Lübnan’ı yaşadığı krizden çıkarmayı amaçlıyor ve yeni başbakanın göreve getirilerek hükümet kurulması sürecine destek veriyor.

Şarku’l Avsat’ın Fransız kaynaklarından edindiği bilgiye göre, Paris çabalarını sürdürüyor ve Lübnanlıların bunun farkında olmasını istiyor. Fransa, hükümet boşluğunun doldurulması için daha önce kararlaştırılan konferans için hazırlık yapıyor. Paris, bunun gerçekleşmesi halinde Lübnanlıların finansal destek elde edeceklerini bilmelerini istiyor. Bunlardan biri, geçtiğimiz yıl düzenlenen Sedir (CEDRE) Konferansı. Bu konferansta 11 milyar dolar değerinde kredi ve hibe taahhütleri verildi. Ancak asıl sorun, reform yasalarının Temsilciler Meclisi’nden geçirilmesi gerektiğiydi. Ancak bu problem kredi veren tarafların baskısına rağmen çözülemedi.”

Fransız kaynaklar, Beyrut'taki Fransız büyükelçisinin, önceki gün Dışişleri Bakanı Cibran Basil ile görüşmesinin ardından dikkat çektiği açıklamaların tersini vurguladı. Uluslararası Destek Grubu’nun toplantısı için henüz kesin bir tarih belirlenmedi. Beklenen tarihin belirlenmesi Fransa ile diğer tarafların temaslarına bağlı. Büyükelçi, toplantının Aralık 2019’da Fransa’nın başkentinde gerçekleştirileceğini açıkladı. Söz konusu kaynaklar  ise bu açıklamaya şüpheyle yaklaşıyor.

Fransa, istişareler yoluyla, destek grubunun taraflarını bir araya getirerek, Lübnan'a finansal destek sağlama fırsatı olduğuna inanıyor. Ancak Fransa’nın başkentinde ya da başka bir yerde hiçbir taraf finansal desteği sağlayabilecek mekanizmanın biçimini ele almadı. İstifa eden Başbakan Saad Hariri, Lübnan’ın, finansal krizini yenmesi için 5 milyar dolara ihtiyacı olduğunu söyledi. Paris'teki yabancı siyasi kaynaklar, yeni bir hükümetin yokluğunda Lübnan’la ilgili bir konferansın düzenlenmesi ihtimaline şüpheyle yaklaşıyorlar. Söz konusu kaynaklar, bu konunun daha farklı bir şekilde ele alınması gerektiğini belirtiyor. Yani, toplantının Lübnanlıların hükümet kurmadaki başarısına göre gerçekleştirilmesini öngörüyorlar. Onlara göre konferans bu şekilde çalışaydı kurumsal boşluğun doldurulması, mevcut siyasi, ekonomik ve finansal çıkmazın önünün açılması için bir itici güç olacaktı.


Editörün Seçimi

Multimedya