Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Tunuslu kadınlar erkek şiddetine karşı yürüdü

Tunuslu kadınlar erkek şiddetine karşı yürüdü

Pazartesi, 2 Aralık, 2019 - 11:30

Kadına yönelik şiddeti kınamak ve hükümeti kadınların haklarını korumaya teşvik etmek için Tunus’un başkentine yapılan yürüyüşe, yüzlerce kadın katıldı.

Tunuslu kadın ve erkekler, 50 farklı sivil toplum kuruluşunun (STK) davetiyle başkentin merkezindeki Habib Burgiba caddesinde buluştu. “Tunus kadınına yönelik tüm şiddetten arınmak için” ellerinde süpürge tutan göstericiler, “Gericiliğe karşı Tunus devrimi”, “Şiddete hayır” gibi sloganlar atarken içlerinden bazıları ise tencere tava çaldı.

Göstericilerin ellerindeki pankartlarda ise “Kadın erkek eşitliği öldürmez ama şiddet öldürür”, “Rejimin biri geliyor diğeri gidiyor, şiddet ise daima aynı yerde” yazdığı görüldü.

Tunus Demokratik Kadınlar Derneği Başkanı Yüsra Feravis, yaptığı konuşmada “Bu yürüyüş, acımasız felaketleri ifade etmek için bir harekettir. Öfkeliyiz ve kadına yönelik artan şiddeti ve bizi destekleyecek bir siyasi iradenin olmayışını kınıyoruz” ifadelerine yer verdi.

Feravis konuşmasına şöyle devam etti: “Şuan, ilk olarak tüm kurbanlara karşı, özellikle saldırganların cezadan kaçmasına sınır koyacak hiçbir hukuki çözüm olmayışı ile birlikte toplumsal ve siyasi güçlerin yokluğunun ve sessizliğinin gölgesinde hayatını kaybedenlere destek ve dayanışmamızı göstermek için sokaktayız.”

Nayla Zghalami adında bir sivil toplum aktivisti açıklamasında “İsteklerimize gelince; genç kızlara, kadınlara, tüm kadın gruplarına, kadınlarımızı aç bırakan ve fakirleştiren ekonomiye ve tarım arazilerinde çalışan kadınlara yönelik tüm şiddete karşı bu, her kadının isteğidir. Bu isteklerimiz, sürekli ilerleyen yasalara sahip bütçelerin izlenmesi ile birliktedir çünkü bütçeler olmadan bu yasalar hayata geçirilemez.” ifadelerine yer verdi.

Göstericiler, şiddet kurbanlarına desteklerini gösterdi ve onları maruz kaldıkları şey hakkında açıkça konuşmaya teşvik etti.

Yürüyüşe katılan Muhammed Şabani adında biri şöyle söyledi: “Bu yürüyüş feminist bir yürüyüştür ve biz tabiki bu yürüyüşü destekliyoruz çünkü doğru koşullarda geldi. İlk olarak kadına yönelik şiddet ve suç konusu normal bir olay haline geldi ikinci olarak ise bu yürüyüş kadının bağımsızlaşmasını ve özgürlüğünü dizginlemek isteyen siyasi iktidar içinde, kendilerine yalvartan kişilere karşı bir tokat niteliğinde geldi.”

Söz konusu yürüyüş, kadına yönelik şiddet konusunda bilincin artması için 25 Kasım-10 Aralık tarihleri arasında düzenlenen bir dizi etkinlik çerçevesinde, destek veren bazı erkeklerin de katılımıyla cumartesi günü gerçekleştirildi.


Editörün Seçimi

Multimedya