Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

100 dolara satın aldıkları James Bond’un aracını 1 milyon dolara Elon Musk'a sattılar

100 dolara satın aldıkları James Bond’un aracını 1 milyon dolara Elon Musk'a sattılar

Pazartesi, 2 Aralık, 2019 - 14:00
1976 model Lotus Esprit marka spor araba (CNBC)
New York/Şarku’l Avsat

New Yorklu bir çift, 1989’da yapılan açık arttırmada içerisinde ne olduğunu bilmedikleri ve işlerinde kullanmak istedikleri bir sandığı 100 dolara satın aldı. Açık arttırmadan sonra evlerinin yolunu tutan çift, sandığı açtıklarında içerisinde 1976 model Lotus Esprit marka eski bir spor araç buldu.

CBNC’nin haberine göre, spor aracın, 1977 yılında çekilen 007 James Bond: Beni Seven Casus isimli filmde kullanılan ve denizaltına dönüşen araç olduğu ortaya çıktı.

İşleri için büyük bir sandık arayan çift, bu sandığın içinden çıkacak olan aracı yıllar sonra iş adamı ve milyarder Elon Musk’ın yaklaşık bir milyon dolara satın alacağını bilmiyordu.

Ünlü spor otomobil, İngiliz aktör Roger Moore tarafından film çekimleri sırasında kullanılan 8 otomobilden biri olurken, bu aracın yalnızca denizaltı sahnelerinde kullanıldığı belirtildi. Çekimlerden sonra depoya kaldırılan araç, geçen yılların ardından bu büyük sandığın içinde unutuldu. Araç, inşaat aracı kiralama şirketi işleten bir çift tarafından satın alınırken, çift, James Bond’u hiç görmedi ve bu sebeple arabanın ne kadar değerli olduğuna dair henüz bir fikri yoktu.

Spor aracın üst kısmını tamir etmeye karar veren karı-koca, aracı bir kamyonete yükledikleri sırada kamyon şoförünün aracın Jamed Bond’un kullandığı araç olduğunu söylemesi ile şaşırdı ve sahip oldukları şeyin değerini keşfetmek için filmi izledi.

Aracın eski parlaklığını tekrar kazanması için kolları sıvayan çift, aracın birçok sergide insanlarla buluşmasına olanak tanıdı. Çift daha sonra 2013 yılında eski spor aracı açık arttırmaya koydu.

Araç açık arttırma sırasında ismi açıklanmayan bir kişiye satılırken, bu ismin daha sonra Elon Musk olduğu ve araç için 997 bin dolar ödediği ortaya çıktı.

James Bond’un filmlerini izleyerek büyüdüğünü söyleyen Tesla yöneticisi ve SpaceX'in kurucusu milyarder iş adamı Elon Musk, bir düğmeye basıldığında denizaltına dönüşebilen bu arabaya hayran kaldığını söyledi.


Editörün Seçimi

Multimedya