Fransa Cumhurbaşkanı Macron'un reformlarını protesto eden grev ikinci gününe giriyor

Fransa Cumhurbaşkanı Macron'un reformlarını protesto eden grev ikinci gününe giriyor

Cuma, 6 Aralık, 2019 - 13:15
Fransız hükümetinin emeklilik sistemi planına karşı protestocular Paris'te toplandı (Reuters)
Paris/Şarku'l Avsat

Fransa’da trafiği felç eden ve okulların kapanmasına neden olan grev bugün ikinci gününe girdi. Sendikalar, Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron'dan emeklilik sistemi ile ilgili reform tasarıyı geri çekmesini talep ediyor.

Fransa’da emeklilik reformuna karşı işçilerin greve başlaması ulaşımda ciddi aksaklıklara neden oldu. Macron hükümeti tarafından hazırlanan puan tabanlı emeklilik reformuna karşı sendikalar dün greve başladı. Okul personeli, ulaştırma çalışanları, öğretmenler, Sağlık çalışanları, polisler, temizlik işçileri, elektrik şirketi personeli, postane çalışanları, avukatlar ve havaalanı personelleri greve katılacaklarını açıklamıştı.

Fransa şu anda emeklilikle ilgili farklı sistemlere sahip, Fransa Cumhurbaşkanı Macron ise birleştirilmiş bir sistem oluşturmak istiyor. Yeni emeklilik planında çalışanların her gün için puan toplanması ve bu puanlara göre emeklilik maaşı alması ön görülüyor. Puan tabanlı emeklilik sistemine geçiş, birçok sektör için en avantajlı emekli maaşlarının kaldırılmasına neden olacak.

Fransa'da emeklilik yaşı son 10 yıl içinde 60'tan 62'ye çıkarıldı. Yeni düzenlemeye göre ise 64 yaşından önce emekli olanlar daha düşük emekli aylığı alacak. Örneğin, 63 yaşında emekli olan biri kişi yüzde 5 daha az maaş alacak. Bu nedenle sendikalar, çalışanların düşük maaş almamak için daha uzun çalışmak zorunda kalmalarından endişe ediyor.

Protestolar başkentin yanı sıra Lyon ve Marsilya da dahil olmak üzere daha küçük şehirlerde de etkin oldu.  Protestocular ‘Macron ... Ayrıl’ ve ‘Emekli Maaşımıza Dokunma’ yazan pankartlar açtı. Polis, doğudaki Nantes kentindeki göstericileri dağıtmak için göz yaşartıcı gaz kullandı.


Editörün Seçimi

Multimedya