Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Sudan Başsavcılığı, Beşir’in yolsuzluk davası kapsamında eşinin de yargılanmasını talep etti

Sudan Başsavcılığı, Beşir’in yolsuzluk davası kapsamında eşinin de yargılanmasını talep etti

Cuma, 13 Aralık, 2019 - 09:45
Sudan’ın devrik lideri Ömer el-Beşir’in eşi Widad Babiker

Sudan Yasadışı ve Şüpheli Zenginleşme ile Mücadele Savcılığı, devrik Devlet Başkanı Ömer el-Beşir’in eşi Widad Babiker’in Kuzey Hartum’da bulunan Kafuri banliyösündeki arazileri de kapsayan yolsuzluk dosyaları ile ilgili soruşturma kapsamında hakkında gözaltı kararı çıkardı.

Şarku'l Avsat’ın edindiği bilgilere göre, emniyet yetkilileri dün Widad Babiker’in Kafuri banliyösündeki evine baskın düzenleyerek Babiker’i gözaltına aldı. Kaynaklar, savcılığın, sanık ile soruşturmayı tamamlayacağını ve tutukluluğun sonraki günlerde devam edip etmesi gerekip gerekmediğini değerlendireceğini bildirdi. Yasadışı ve Şüpheli Zenginleşme ile Mücadele Savcılığı, Widad Babiker’in başkanlığını yaptığı Munazzamatu Senedu’l Hayriye ile ilgili davaları ele almak için bir komite oluşturduğunu açıkladı. Kaynaklar, Ömer el-Beşir’in ikinci eşi olan Widad Babiker’in birçok yolsuzluk davasının arkasında olduğunu işaret etti. Babiker, Ömer el-Beşir’in 11 Nisan’da devrilmesinden bu yana gözlerden uzakta yaşıyor.

Ömer el-Beşir, geçtiğimiz Haziran ayında Yolsuzlukla Mücadele Kovuşturması bağlamında sorgulanmıştı. Davayla ilgili karar duruşmasının 14 Aralık’ta gerçekleştirilmesi bekleniyor. Kober cezaevinde tutulan Ömer el-Beşir hakkında terörizm, provokasyon ve protestolarda yüzlerce kişinin öldürülmesi gibi birçok suçlama bulunuyor.

Hükümet yetkilileri, İslami Cephe hareketinin sivil ve askeri liderlerinden birçoğunu Kuber cezaevinde tutuyor. Söz konusu liderler, 30 Haziran 1989 tarihinde gerçekleştirilen ‘Kurtuluş’ darbesini planlama ve anayasal sisteme zarar vermekten suçlanıyor.


Editörün Seçimi

Multimedya