Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

İran Ordusu Genel Komutanı: ABD, İran'a karşı harekete geçmeye cesaret edemez

İran Ordusu Genel Komutanı: ABD, İran'a karşı harekete geçmeye cesaret edemez

Pazar, 5 Ocak, 2020 - 13:45
İran Ordusu Genel Komutanı Tümgeneral Abdurrahim Musevi (AFP)

ABD Başkanı Donald Trump'ın İran'da 52 bölgeyi vurma tehdidine İran’dan cevap geldi.

İran resmi haber ajansı IRNA’ya göre İran Ordusu Genel Komutanı Tümgeneral Abdurrahim Musevi, ABD’nin dünya kamuoyunu, Kudüs Gücü Komutanı Kasım Süleymani’ye düzenlenen suikast gibi haksız eylemlerinden uzaklaştırmak amacıyla bu tip söylemlerde bulunduğunu dile getirdi.

Musevi, konuya ilişkin yaptığı açıklamada, "Gelecekte olası bir çatışma durumunda ABD’nin bunu gerçekleştirecek cesarete sahip olmadığını düşünüyorum. ABD, İran’a karşı harekete geçmeye cesaret edemez" dedi.

ABD Başkanı Donald Trump, Süleymani suikastına misillemede bulunması halinde İran’a ait hedef alınacak 52 bölgeyi tespit ettiklerini açıkladı.

Trump, Twitter hesabından dün yaptığı paylaşımda, "Bize saldırdılar biz de karşılık verdik. Eğer bir daha saldırırlarsa ki bunu yapmamalarını şiddetle tavsiye ederim. Onlara daha önce hiç vurulmadıklarından daha sert vuracağız" ifadelerini kullandı.

ABD Başkanı bir diğer tweetinde, “Bu bir uyarı olsun: İran Amerikalılara veya Amerikan unsurlarına saldırırsa biz (yıllar önce İran tarafından rehin alınan 52 Amerikalıyı temsilen) 52 İran sahasını hedef almış bulunmaktayız. Bazıları üst düzey ve İran ve İran kültürü açısından çok önemli” şeklinde bir uyarıda bulundu.

İran’ın bazı ABD unsurlarını hedef alma konusunda oldukça cesurca konuştuğunu söyleyen Trump, ABD'nin daha fazla tehdit istemediğini de vurguladı.
“Trump takım elbiseli terörist”

İran Haberleşme ve Bilgi Teknolojileri Bakanı Muhammed Cevad Azeri Cahromi, Trump’a ‘takım elbiseli terörist’ benzetmesinde bulundu.

Cahromi, Twitter hesabı üzerinden, “Trump takım elbiseli bir teröristtir. DEAŞ, Hitler ve Cengiz Han gibi. Hepsi kültürlerden nefret ediyor. Çok yakında tarihi öğrenecek, hiç kimse büyük İran milleti ve kültürünü yenemez” ifadelerini kullandı.


Editörün Seçimi

Multimedya