Venezuela: Muhalefet lideri Guaido yeniden meclis başkanı

Venezuela: Muhalefet lideri Guaido yeniden meclis başkanı

Çarşamba, 8 Ocak, 2020 - 12:00
Juan Guaido, Karakas’taki meclis binasına giden yolda konuşma yaparken (AFP)
Karakas/Şarku’l Avsat

Venezuela Meclis binasına girmesi güvenlik güçleri tarafından engellenen Venezuela muhalefeti lideri Juan Guaido, güvenlik güçleriyle yaşadığı arbedenin ardından yeni dönem meclis başkanı olarak yemin etti.

Guaido, ülkede boğucu bir ekonomik kriz yaşanmasından en çok sorumlu tuttuğu aynı zamanda sert bir sol diktatörlük uygulamakla suçladığı Devlet Başkanı Nicolas Maduro'ya karşı olan kişilerin bir araya geldiği muhalefet grubuna liderlik ediyor. Guaido kendisini geçici başkan ilan etmişti ve başkanlığı 50'den fazla ülke tarafından tanınmıştı.

Bolivarcı Ulusal Muhafız Kuvvetleri, (GNB) büyük bir kaosun yaşandığı dakikalarda, yaklaşık yarım saat boyunca Guaido’nun meclis binasına girmesine izin vermedi yaşanan bu gerilim sırasında ise rakibi Luis Parra, meclis oturumuna başkanlık yapıyordu. Guaido’nun, beraberindeki muhaliflerle meclise girmesine izin verilmesinin ardından Parra oturumu terk etti.

Guaido, meclis başkanı koltuğunda otururken “İşte buradayız, yüzümüzü gösteriyoruz” ifadelerini kullandı. Guaido başkanlığındaki oturumun açılışında milletvekilleri, milli marşı okudular. Bununla birlikte, elektrikler kesildiği için milletvekilleri, etrafı aydınlatmak amacıyla telefonlarının ışıklarını kullandılar ardından Guaido yeni dönem meclis başkanı olarak yemin etti.

Muhalefet, Twitter’dan yayınladığı bir mesajında ‘hükümet yanlısı kişilerin’ dört milletvekilini yaraladığını duyurdu. Venezuela Ulusal Basın İşçileri Sendikası ise Twitter’dan yaptığı açıklamada hükümete bağlı silahlı milislerin iki gazeteciye saldırıp aletlerini çaldıklarını söyledi.

2019 yılının Ocak ayında Guaido, Maduro hükümetini destekleyen kişilere karşı doğrudan bir meydan okuma olarak kendini geçici devlet başkanı olarak atadığından beri Venezuela’da, siyasi bir kriz yaşanıyor. Guaido, meclis merkezinin aksine, Karakas'ın merkezinde bulunan bir gazetenin genel merkezinde milletvekilleri tarafından, pazar günü gerçekleştirilen meclis oturumunun ardından yeni dönem meclis başkanı olarak seçildiğini açıkladı.

50'den fazla ülke Guaido'yu geçici başkan olarak tanımış olsa da, fiili başkanlık yetkileri hala silahlı kuvvetler tarafından desteklenen Maduro'nun elinde.


Editörün Seçimi

Multimedya