Rusya: Hafter, UMH ile anlaşmaya olumlu bakıyor

Rusya: Hafter, UMH ile anlaşmaya olumlu bakıyor

Salı, 14 Ocak, 2020 - 14:15
Mareşal Halife Hafter, Moskova ziyareti sırasında Rusya Savunma Bakanı Sergey Soygu ile birlikte (EPA)
Moskova/Şarku'l Avsat

Rusya Savunma Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada Libya Ulusal Ordusu (LUO) Komutanı Halife Hafter’in iki gün ek süre isteyerek anlaşmayı imzalamayı reddetmesine rağmen Libya’daki ateşkesin süresiz bir şekilde devam ettiği bildirildi.

Bakanlık dün Moskova’da Libyalı taraflar arasında gerçekleştirilen toplantıda düşmanlıkların sona ermesini sağlamak ve ateşkesi süresiz olarak uzatmak için ilk anlaşmaya varıldığını duyurdu.

Rus, Interfaks haber ajansının bugün geçtiği habere göre Savunma Bakanlığı tarafından bugün yapılan açıklamada, General Halife Hafter’in Moskova’dan gece saatlerinde ayrıldığı ancak anlaşmayı olumlu bulduğu belirtildi. Hafter’in anlaşma taslağının nihai sonucu için kendisini destekleyen aşiret liderleri ile görüşmek amacıyla iki gün süre istediği belirtildi. Bakanlık açıklamasının devamında Libya’da artan sorunlara karşılık tarafların dengeli ve özenli çalışmalar yapması gerektiği de ifade edildi.

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın çağrısıyla Moskova’da, Türkiye ve Rusya’nın arabuluculuğunda Ulusal Mutabakat Hükümeti (UMH) ve General Hafter arasında ateşkes görüşmeleri yapmıştı. Libya'nın Ulusal Mutabakat Hükümeti UMH Başkanı Fayiz es Serrac tarafı anlaşma taslağını imzalayarak Rusya ve Türkiye’ye teslim ederken Hafter ise bir gün süre istemiş ve gece yarısı Moskova’dan anlaşmayı imzalamadan ayrılmıştı.


Editörün Seçimi

Multimedya