Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

BM Libya Özel Temsilcisi Gassan Selame uluslararası barış güçlerinin Libya'ya gönderilmesine karşı çıktı

BM Libya Özel Temsilcisi Gassan Selame uluslararası barış güçlerinin Libya'ya gönderilmesine karşı çıktı

Salı, 21 Ocak, 2020 - 12:30
BM Libya Özel Temsilcisi Gassan Selame (Reuters)
Berlin/Şarku’l Avsat

Birleşmiş Milletler (BM) Libya Özel Temsilcisi Gassan Selame, geçtiğimiz Pazar günü Almanya’nın başkenti Berlin’de düzenlenen Libya konulu konferans esnasında gündeme gelen Libya'ya uluslararası barış gücü gönderilmesine ilişkin fikre karşı olduğunu bildirdi.

Almanya merkezli Die Welt gazetesine demeç veren Selame, “Libya'da yabancı birlikler kabul görmüyor. Ayrıca uluslararası toplumu da Libya'ya askeri birlik göndermeye hazır görmüyorum. Bu yüzden askeri operasyon için çaba göstermiyorum” dedi.

En önemli şeyin mevcut ateşkesi kalıcı hale dönüştürmek olduğunu dile getiren Selame, BM askerlerini bu amaçla göndermeye gerek olmadığını ancak çok az sayıda askeri gözlemcinin yeterli olduğunu vurguladı.

Libya'da çatışan tarafların ateşkes müzakerelerinin görüşüleceği ortak askeri komite kurulması konusunda uzlaşmasının önemine değinen Selame, Berlin'de başlatılan süreci koordine etmek üzere kurulan Uluslararası İzleme Komitesi’nin Şubat ayı ortasında ilk kez Berlin'de toplanacağı bilgisini de verdi.

Berlin'de 11 ülkenin devlet ve hükümet başkanları ile temsilcilerinin katılımıyla düzenlenen Libya Konferansı'nda, 2011 yılından bu yana Libya'ya uygulanan BM silah ambargosunu izleme amaçlı uluslararası çabaların güçlendirilmesi kabul edildi.

Berlin Zirvesi’nin sonuç bildirgesinde, Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’nin (BMGK) ateşkes kararını ihlal eden taraflara yaptırım uygulama çağrısında bulunuldu.

Libya konulu zirvenin ardından Alman ordusunun Libya’daki ateşkesin izlenmesine yardımcı olup olmayacağı konusunda tartışma yaşanırken, uzmanlar kalıcı bir ateşkesin ancak barış güçlerinin gözlemiyle sağlanabileceğine inanıyor.


Editörün Seçimi

Multimedya