​Cezayir ve BAE görüşmesinin gündemi Libya

​Cezayir ve BAE görüşmesinin gündemi Libya

Salı, 28 Ocak, 2020 - 09:45
Cezayir ve BAE Dışişleri Bakanları, dün, Cezayir’in başkentinde bir araya geldi (AFP)
Cezayir/Bulam Gumrase

Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) Dışişleri Bakanı Şeyh Abdullah bin Zayed Al Nahyan’ın, dün, Cezayir’e gerçekleştirdiği ziyarette Libya konusu ön plana çıktı. Zayed, sabah saatlerinde Cezayirli mevkidaşı Sabri Bukadum ile görüştü. BAE’li bakan daha sonra ise Cezayir Başbakanı Abdulaziz Cerad ve Cezayir Cumhurbaşkanı Abdulmecid Tebbun ile görüştü.

Diplomatik kaynakların Şarku’l Avsat’a aktardığına göre Cezayir hükümeti BAE tarafıyla yapılan görüşmede askeri gerilimin tırmanması durumunda çok sayıda terörist ve silahlı paralı askerin Libya'da yayılmasından duyduğu endişeyi dile getirdi. Cezayir, çatışan tarafların, dahili bir çözüm aramak üzere katılmayı kabul etmeleri halinde Libya krizi konulu bir konferansa ev sahipliği yapma isteğini ifade etti.

Söz konusu kaynakların aktardığına göre Libya krizi ve terör tehditlerinden duyulan endişe BAE Dışişleri Bakanı Şeyh Abdullah bin Zayed Al Nahyan ile Cezayir Dışişleri Bakanı Sabri Bukadum arasında geçen görüşmede en önemli gündem maddeleri oldu. Kaynaklar, Cezayir tarafının Libya sorununu barışçıl yollarla ve Libyalılar arasında kurulacak bir diyalogla çözme isteğini vurguladığını kaydetti. Diplomatik kaynağın, Bukadum'dan aktardığına göre Cezayir, Libya'daki askeri eylem döngüsünün genişlemesinden ve bölgedeki yabancı tarafların Libya çatışmasına müdahale etmesinden ciddi endişe duyuyor. Cezayir, hem Libyalıların hem de komşu ülkelerin güvenliği için risk oluşturduğu gerekçesiyle dış müdahaleyi şiddetle reddediyor.

Cezayir, sınır ötesinden ülkeye sızan silah miktarına ve silahlı unsurlara bakıldığında, 2011'deki Libya savaşının yol açtığı zararın yan etkilerine en çok maruz kalan bölge ülkelerinden biri olduğuna inanıyor. Cezayir ordusu sınır ötesinden ülkeye sızan silahlara el koymuş, çok sayıda silahlı unsur da tutuklanmıştır. Diplomatik kaynağa göre Cezayir'in Libya diyaloğu için bir yol haritası bulunuyor. Çatışan tarafların görüşeceği bir konferansa ev sahipliği yapmak isteyen Cezayir, bunun en erken zamanda gerçekleşmesinin Libya’nın ve komşu ülkelerin yararına olduğuna inanıyor.

Diplomatik bir kaynak, Cezayir yetkililerinin, BAE tarafı ile gerçekleşen görüşmeler sırasında Cumhurbaşkanı Abdulmecid Tebbun’un Berlin Konferansı’nda yaptığı konuşmada, söylediklerini yinelediklerini aktardı. Tebbun, Berlin Konferansı’nda yaptığı konuşmada, “Libyalı taraflara silah akışı sağlanıyor ve bu da durumun karmaşıklaşmasına yol açıyor. Yabancı savaşçıların çatışmaya dahil olması ile birlikte şiddetin dozu arttı ve aşırılık yanlısı terör örgütleri son zamanlarda yaşanan askeri tırmanışın ardından faaliyetlerini artırdı. Söz konusu terör örgütleri yerel, bölgesel ve uluslararası barışı tehdit ediyor” ifadelerini kullanmıştı.

Şeyh Abdullah bin Zayed Al Nahyan ile gerçekleştirdiği görüşmenin ardından basına açıklamalarda bulunan Sabri Bukadum, “Toplantıda ekonomi, ortaklık ve yatırım alanlarında ikili iş birliği dosyaları ele alındı. Çevre, enerji, çöl tarımı, turizm ve mekanik endüstrileri gibi iki ülkeyi ilgilendiren bazı sektörler masaya yatırıldı. Çeşitli konular hakkında fikir alışverişinde bulunmak ve her iki ülkenin yönetim alanındaki deneyimlerinden karşılıklı yarar sağlamak üzere bir anlaşmaya varıldı. Uluslararası siyasetle ilgili dosyalar da masaya yatırıldı. Bu dosyalardan şu anda bizi ilgilendireni ve en önemlisi Libya'daki durum” dedi.

Cezayir Haber Ajansı’nın aktardığına göre BAE Dışişleri Bakanı Şeyh Abdullah bin Zayed Al Nahyan, Cezayir Dışişleri Bakanı Sabri Bukadum ile iki hafta içinde üçüncü kez görüşmekten dolayı mutlu olduğunu ifade etti. Cezayir Cumhurbaşkanı Abdulmecid et-Tebbun'a BAE üst düzey yetkililerinin davetini ileten BAE Dışişleri Bakanı, "Bu, yakın zamanda görmek istediğimiz bir ziyaret ve her bakımdan ikili ilişkilerin gelişmesini dört gözle bekliyoruz" ifadelerini kullandı.

Cezayir hükümetine bağlı petrol şirketi ‘Sonatrach’ aracılığıyla petrol sektörünün geliştirilmesi alanında Cezayir'in ülkesine sağladığı yardıma övgüde bulunan Abdullah bin Zayed, "İki ülke arasındaki iş birliği geçtiğimiz yüzyılın yetmişli yıllarının başına denk geliyor. Cezayir'in yeni yönetimi ile birlikte ikili ilişkilerde yeni bir atılım meydana geleceğine inanıyoruz. Bölgesel düzeyde zor koşulların olduğu doğru, ancak bu zorluklar iki ülke ve halkına daha iyi bir gelecek kurmak için kullanılabilecek fırsatlar oluşturmaktadır” ifadelerine yer verdi.


Editörün Seçimi

Multimedya