Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Cezayir'den Erdoğan'ın Fransa ile ilgili açıklamalarına tepki

Cezayir'den Erdoğan'ın Fransa ile ilgili açıklamalarına tepki

Pazar, 2 Şubat, 2020 - 06:30
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile Cezayir Cumhurbaşkanı Sayın Abdulmecid Tebbun (AFP)

Cezayir Dışişleri Bakanlığı, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın, Cezayirli mevkidaşı Abdulmecid Tebbun'a atfettiği ‘Fransa’ ile ilgili ifadelerin saptırılması nedeniyle şaşırdıklarını belirtti.

Bakanlığın açıklamasında, “Cezayir, Türkiye Cumhurbaşkanı Sayın Recep Tayyip Erdoğan'ın, Cumhurbaşkanı Tebbun’a atfettiği, Cezayir tarihi ile ilgili konudan saptırılmış açıklama nedeniyle şaşkın. Cezayir, ulusal hafıza ile ilgili karmaşık konuların çok hassas konular olduğunu vurguluyor. Bu tür açıklamalar Cezayir ve Fransa'nın bunları çözmek için gösterdiği çabalara katkıda bulunmuyor” denildi.
Cumhurbaşkanı Erdoğan, Cezayir ziyaretinin ardından Türk basınına yaptığı açıklamada şu ifadeleri kullanmıştı:

“Cezayir Cumhurbaşkanı Sayın Abdulmecid Tebbun Fransa’ya çok farklı bakıyor. 130 yılda 5 milyondan fazla Cezayirlinin Fransızlar tarafından öldürüldüğünü söylüyor. Dedim ki: “Bana bunun belgelerini gönderirseniz, çok memnun olacağız.”

Buna karşılık, geçtiğimiz Cuma günü başkent Cezayir’de Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Tebbun’a karşı protesto gösterisi düzenlendi. Gösteride, Erdoğan’ın Cezayir ve Fransa ile ilgili bir konuya dahil olması eleştirildi.Aktivist Abdurrezzak es-Sagir, Erdoğan’ın Cezayir şehitleri ile ilgili konuşmasının yerine Filistin ve Arakan meseleleri üzerinde durması gerektiğini söyleyerek, “Cezayir, buradaki Osmanlı yağmasına dair Avrupa’nın özel arşivini talep edebilir. Bunlar Fransa’nın sömürgeci suçlarından daha hafif olmayan suçlardır” dedi.

Erdoğan, Fransa'nın Cezayir'deki sömürge suçlarına ilişkin düşünceleri ilk kez 2012’de dile getirmişti.
Dönemin Cezayir Başbakanı Ahmed Uyahya (Yolsuzluk suçlamasıyla şu an cezaevinde), Erdoğan’ın konuya ilişkin açıklamasına tepki göstererek şöyle konuşmuştu:

“Türkiye’deki dostlarımıza diyoruz ki: Cezayir sömürgesinin ticaretini yapmaktan vazgeçin. Gücümüz sayesinde, Çin, Japonya ve güney Kore gibi Fransa'dan sömürge suçları için resmi özür alacağız.”


Editörün Seçimi

Multimedya