Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

İngiltere’de beyaz ırkçı posterler tekrar ortaya çıkmaya başladı

İngiltere’de beyaz ırkçı posterler tekrar ortaya çıkmaya başladı

Cumartesi, 8 Şubat, 2020 - 07:15
Ipswich’teki Belediye Meclisi girişine yapıştırılan, üzerinde “Beyaz ırktan olmayan tecavüz çetelerine dikkat et” yazılı bir afiş (Ipswich Belediye Meclisi)

Zoe Tidman

İngiltere'deki bazı yetkililere göre, Ipswich belediyesi geçtiğimiz hafta ortaya çıkan ve üzerlerinde beyaz üstünlüğü hakkında yazılar yazan yaklaşık 60 afişi toplattı.

Sosyal medyada paylaşılan afişlerde “Beyaz olmak sorun değil”, “Beyaz suçluluğunu reddet” gibi mesajların bulunduğu görüldü.

Independent Arabia'dan Zoe Tidman'a konuşan Belediye Sözcüsü Max Stocker, belediyenin “Beyaz ırktan olmayan tecavüz çetelerine dikkat et” yazılı afişlerini de toplamaya çalıştığını belirtti.

Yerel basında çıkan haberlere göre, benzer mesajlar son aylarda Hull ve Perth de dahil olmak üzere İngiltere'nin farklı bölgelerinde de görüldü.  Geçen hafta Bristol şehir merkezinde de “Beyaz olmak sorun değil” yazılı afişler ortaya çıktı.

Bu posterlerden bazıları, beyaz üstünlüğü mesajlarını içeren afişlerin sosyal medya aracılığıyla yayılmasını teşvik eden bir grup olan Hundred-Hands’in işaretlerini taşıyor.

Şarku'l Avsat'ın Independent Arabia kaynaklı haberine göre, Ipswich sakini Sam Murray, “Bunların burada yeri yok. Ipswich güzel bir şehir. Burası insanların bir arada yaşadığı ancak herkesin kendi hayatıyla meşgul olduğu bir şehir” ifadelerini kullandı.

Ipswich Belediyesi Genel Başkan Yardımcısı Bryony Rudkin ise, bu mesajları “içler acısı” olarak nitelendirerek “Bu ırkçı davranış, Ipswich’i ve sakinlerini temsil etmiyor” dedi.

Güvenlik güçlerinin bu afişleri araştırdığını belirten Suffolk Polis sözcüsü, İngiltere'nin diğer bölgelerinde de benzer afişlerin görüldüğünü söyledi.

“Beyaz olmak sorun değil” afişleri birkaç yıl önce ABD’de bir slogan haline gelmiş, bu yazının bulunduğu afişler ise ABD üniversitelerinde görülmüştü.

Neo-Naziler, beyaz üstünlüğünü savunan gruplar ve aşırı sağcılar da bu ifadeyi desteklemişti. Çevrimiçi bir mağaza, “bölücü sloganın” şiddetli tepkilere yol açtığını belirterek söz konusu sloganı taşıyan tişörtlerin satışını durdurmuştu.

Ipswich Belediyesi, bu tarz afişlere rastlayanların 01473 433000 numaralı telefondan Cleaner Ipswich yardım hattına veya My Ipswich sitesine başvurmalarını talep etti.


Editörün Seçimi

Multimedya