Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Erdoğan'dan İdlib açıklaması: Askerlerimize en ufak zarar gelmesi halinde rejim güçlerini her yerde vuracağız

Erdoğan'dan İdlib açıklaması: Askerlerimize en ufak zarar gelmesi halinde rejim güçlerini her yerde vuracağız

Çarşamba, 12 Şubat, 2020 - 13:00
Erdoğan partililere hitaben açıklama yapıyor (AFP)
Ankara/Şarku’l Avsat

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan bugün yaptığı açıklamada, her hangi bir Türk askerlerine en ufak zarar gelmesi halinde ‘rejim güçlerini her yerde vuracaklarını’ söyledi.

Reuters haber ajansına göre, Erdoğan AK Parti grup toplantısında yaptığı açıklamada, “Şubat ayı sonuna kadar rejimi gözlem noktaları gerisine çıkartmakta kararlıyız. Suriye rejimi güçlerimize saldırırsa Soçi sınırlarına bağlı kalmadan rejim güçlerini her yerde vuracağız. Havada karada ne gerekiyorsa tereddüt etmeden bunu yapacağız” ifadelerini kullandı.

Diğer yandan Kremlin tarafından bugün yapılan açıklamada, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in Erdoğan ile telefonda görüştüğü ve İdlib konusunu ele aldığı belirtildi.

Kremlin açıklamasında, Erdoğan ve Putin’in yaptığı telefon görüşmesinde, Soçi Mutabakatı'na uyulması gerektiğinin ve  iletişimin daha da artırılması yönünde karar aldığı bildirildi.

Geçtiğimiz Aralık ayından bu yana Rusya destekli Suriye rejim güçleri büyük bir kısmı Heyet Tahrir eş-Şam (HTŞ) ve diğer muhalif gruplar  tarafından kontrol edilen İdlib ve çevresine büyük bir saldırı başlattı. Saldırılar sebebiyle 700 binden fazla kişi göçe zorlanırken yüzlerce sivil ise hayatını kaybetti.

Suriye rejim güçleri dün, 2012 yılında bu yana ilk kez Halep-Şam Uluslararası kara yolunun tamamını kontrol altına aldı.

Haftalardır süren çatışmalarda çok sayıda kişi hayatını kaybederken bu durum Ankara ve Moskova arasında gerilime sebep oldu.

Türkiye kısa bir süre önce bölgeye yüzlerce askeri araçtan oluşan büyük takviyeler yolladı. Reuters’ın aktardığına göre askeri takviyelerin çoğu  Türkiye ve Suriye rejim güçleri arasında yaşanan çatışmanın ardından bölgeye gönderilirken, çatışmalar sırasında  aralarında 8 Türkün de bulunduğu 20 kişi hayatını kaybetti.Geçtiğimiz Pazartesi günü Ankara, İdlib’te rejim güçleri tarafından yapılan saldırıda 5 askerin şehir olduğunu duyuran Milli Savunma Bakanlığı, bu saldırıdan sonra yüzden fazla rejim unsurunun etkisiz hale getirildiğini belirtti. Ancak Suriye İnsan Hakları Gözlemevi (SOHR) rejim güçleri arasında kayıp olmadığını öne sürdü.

İdlib ve çevresi için Türkiye - Rusya arasında 2018 yılında imzalanan Soçi Mutabakatı’nda, askerden arındırılmış tampon bir bölgenin yanı sıra İdlib’den geçen Halep-Lazkiye ve Halep-Hama otoyollarının açılmasına  karar verildi. Mutabakatın ardından HTŞ belirlenen alandan çekilmezken, Şam ise aşamalı olarak saldırılarına devam etti.

Anlaşmaya göre, Türkiye en az üçü rejim güçleriyle çevrili  bölgede 12 gözlem noktası kurdu. Erdoğan daha önce Şam’a, rejim güçlerinin gözlem noktalarından geri çekilmesi için Şubat ayına kadar mühlet vermişti.


Editörün Seçimi

Multimedya