Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Lübnan Başbakanı Diyab tek başına hükümetini savunuyor

Lübnan Başbakanı Diyab tek başına hükümetini savunuyor

Perşembe, 13 Şubat, 2020 - 09:00
Lübnan Başbakanı Hassan Diyab ve Lübnan Müftüsü Abdullatif Daryan (Dalati&Nohra)
Beyrut/Muhammed Şakir

Lübnan'da Hassan Diyab başkanlığındaki ‘zorluklarla yüzleşme hükümeti’, 83 milletvekilinden 63'ünün oyuyla dün parlamentodan güvenoyu aldı. Diyab yaptığı açıklama kabinenin bağımsızlığına vurgu yaptı.

Hizbullah'ın parlamento bloğu Direnişe Sadakat'in Başkanı Muhammed Raad, yeni hükümette üyelerinin bulunmamasına rağmen hükümetin kurulmasını memnuniyet karşıladıklarını ifade etti. Raad, yeni hükümetin Hizbullah hükümeti olmadığının altını çizdi.

Başbakan Diyab ise, “Hükümetim, bağımsız bir uzmanlar hükümetidir. Bakanların temsili meşruiyetleri, konumları ve rolleri vardır ve seçmenlerin güvenini elde etmişlerdir” ifadelerini kullandı.

Şarku’l Avsat’a konuşan meclis kaynakları, Diyab’ın hükümetinin bağımsızlığına vurgu yaparak, bunun Hizbullah hükümeti olduğu ya da tek renkten oluştuğuna ilişkin iddiaları yalanlamak istediğine dikkat çekti.

Yeni hükümetin, mecliste ‘Ehl-i Beyt’ ile sınırlı şekilde güven kazanması, hükümetin bakanlık açıklamasında vaat ettiği gibi ekonomik ve mali çöküşü 100 gün içinde durdurmak için acil durum planı hazırlama yeteneği hakkındaki soruları akıllara getirdi.

Söz konusu kaynaklar, bu soruların cevabının güçlü Arap ülkeleri ve uluslararası toplumun devlete finansal destek sağlamasına bağlı olduğunu belirtti.

Kaynaklara göre Başbakan Diyab, bu konuda kendisine yardım edecek kimse olmadığı için Lübnan-Arap ilişkilerini düzeltmek için sadece kendisine güvenmek zorunda kalacak. Başka bir deyişle, beklenen desteği almak için Başbakan çoğu Arap ülkesi ve uluslararası topluma, yeni hükümetin farklı olduğunu göstermeye çalışacak.


Editörün Seçimi

Multimedya