Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Rusya ve Türkiye’nin İdlib konulu atışmaları sürüyor

Rusya ve Türkiye’nin İdlib konulu atışmaları sürüyor

Pazar, 16 Şubat, 2020 - 11:15
İdlib’in kuzeyindeki Dana kasabasından kaçan Suriyeliler (AFP)
Moskova/Raid Cabir-Ankara/Said Abdurrazık

Suriye'nin kuzeybatısındaki İdlib'de kötüleşen durumla ilgili Rusya ve Türkiye’nin karşılıklı atışmaları sürüyor.

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, NTV’de katıldığı bir programda gündeme ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

Oktay, “Komşumuz Suriye’de devam eden zulmü görmezden gelemeyiz. Türkiye yeni bir göç dalgasını kaldıramaz. Güvenlik tehdidine müsaade edemeyiz. Türkiye İdlib'de sorumluluklarını yerine getirdi. Gözlem noktalarımız artık işgal edilen bölgelerde kaldı” dedi.

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ise 56. Münih Güvenlik Konferansı’nda yaptığı konuşmada İdlib’de ateşkesin sağlanmasına ilişkin, “Rusya ile birlikte yaptığımız ve yapacağımız görüşmelerde, diplomasi yoluyla bunu başaralım istiyoruz ama eğer bu mümkün olmazsa, gerekli tedbirleri de alacağımızı zaten Cumhurbaşkanımız açıkladı” şeklinde konuştu.
Erdoğan ve Trump telefonda görüştü

İletişim Başkanlığı'ndan yapılan açıklamaya göre, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve ABD Başkanı Trump bir telefon görüşmesi gerçekleştirdi.

Söz konusu telefon görüşmesinde, rejimin saldırılarının kabul edilemez olduğu ifade edilerek, İdlib'de yaşanan krizin bir an önce sona erdirilmesi için fikir alışverişinde bulunuldu.
Rus medyasından iddialar

Rus medyasında askeri bir kaynağa dayandırılan haberlerde, İdlib'deki muhalif grupların, Türkiye'den ABD yapımı taşınabilir hava savunma sistemleri elde ettikleri öne sürülürken, Ankara’nın bölgeye 70 tank, yaklaşık 200 zırhlı araç ve 80 obüs gönderdiği bildirildi.
Muhalif komutandan YPG’ye suçlama

Suriyeli muhalif bir komutan, YPG’yi Halep’in batı kırsalındaki muhaliflerle yaşanan çatışmada rejim güçlerine destek vermekle suçladı.


Editörün Seçimi

Multimedya