Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Tebbun'dan yetkililere 'Yeni Cezayir' inşasını tamamlayın çağrısı

Tebbun'dan yetkililere 'Yeni Cezayir' inşasını tamamlayın çağrısı

Pazartesi, 17 Şubat, 2020 - 12:45
Cezayir Cumhurbaşkanı Tebbun dün başkent Cezayir’de bir toplantıya katıldı
Cezayir/Boualem Ghamrasa

Cezayir Cumhurbaşkanı Abdulmecid Tebbun, ülkedeki yerel yetkililerden ‘Yeni Cezayir’in inşasını tamamlamalarını ve halka ‘yalan vaatlerde bulunmayı bırakmalarını’ istedi. Öte yandan protestocular, eski Cumhurbaşkanı Abdulaziz Buteflika rejimini deviren gösterilerin birinci yıldönümünü kutlamak amacıyla yeniden sokaklarda indi.

Cezayir Cumhurbaşkanı Tebbun, dün, başkentte hükümet üyeleri, valiler ve çok sayıda yerel yöneticinin yer aldığı bir toplantıda yaptığı konuşmada, “Sizler bu özel süreçte eski yönetimin tarzından tamamen uzak bir halde yerel değişiklikler yapmakla ve vatandaşlara eski dönemin ördüğü duvarı yıkarak yaklaşmakla yükümlüsünüz. Bununla birlikte vatandaş ile hükümet arasında kaybolan güveni inşa etmelisiniz” ifadelerini kullandı.

Bu sözlerle eski Cumhurbaşkanı Abdulaziz Buteflika’nın 20 yıllık iktidar dönemine işaret eden Tebbun, Buteflika yönetiminde bakanlık ve başbakanlık yapan bir isim olmasından dolayı, muhalifleri tarafından ‘Buteflika rejiminin bir parçası’ olarak niteleniyor.

Konuşmasında, ‘vatandaşların sorunları karşısında kayıtsız kalmak ve bu sorunları küçümsemekle mücadele’nin önemini vurgulayan Tebbun, bunun ancak geçmiş dönemden bağımsız yüksek kabiliyetli kadrolara duyulan güvenle mümkün olacağını söyledi.

Cumhurbaşkanının değişmesine rağmen halk hareketini devam ettirenlere seslenen Tebbun, “Barışçıl halk hareketi (Hirak), yakında birinci yılını tamamlayacak. Geçtiğimiz Aralık ayında yapılan şeffaf seçimler halkın iradesini ortaya koydu. Seçimler değişime olan bağlılığı bir kez daha yineledi. Kadın-erkek tüm vatandaşların katıldığı halk ayaklanmasının başlamasının üzerinden bir yıl geçti. Halk, ordusunun koruması altında değişim talebinde bulundu. Halk, ulus devleti çöküşün eşiğine getiren maceranın ve 1990’lı yılların kan ve gözyaşıyla geçmesine neden olan trajedinin yeniden yaşanmasına karşı çıktı. Bunu da barış içinde gerçekleştirdi” şeklinde konuştu.

Tebbun, ‘macera’ ifadesiyle halk hareketi sonucu 2 Nisan 2019’da istifaya zorlanan Buteflika’nın beşinci kez cumhurbaşkanlığına aday oluşuna atıfta bulunuyordu. ‘Trajedi’ ifadesiyle de 150 bin Cezayirlinin öldüğü silahlı gruplar arasında çatışmaların yaşandığı döneme işaret ediyordu.

Kendisini iktidara taşıyan cumhurbaşkanlığı seçimlerinin ‘şeffaf’ bir şekilde yapıldığını ve ‘halk iradesinin bir tezahürü’ olduğunu vurgulayan Tebbun, seçimlerin ardından halk hareketinin geriye kalan taleplerine de ulaşıldığını belirtti.

Ancak Cumhurbaşkanı Tebbun’un görüşlerinin aksine çok sayıda gösterici, her hafta Cuma ve Cumartesi günleri yapılan protesto gösterilerinin devam etmesi gerektiğinin yanı sıra özgürlükler, gözaltında tutulanların serbest bırakılması ve demokratikleşme konularında neredeyse bir yıldır dile getirilen taleplerin hiç birinin somutlaşmadığına inanıyorlar. Bununla birlikte protestocular Buteflika dönemine kıyasla hiçbir değişikliğin olmadığını düşünüyorlar.

Dün valiler ve yerel yetkililerle yaptıkları toplantıyı, ‘iktidar ile yerel yönetimleri bir araya getiren bir fırsat’ olarak niteleyen Cumhurbaşkanı Tebbun, “Bu toplantı, yeni bir dönem ve yeni bir cumhuriyet ışığında Yeni Cezayir’i inşa etmek için vatandaşların taleplerini yerine getirmeyi ve acılarını azaltmayı amaçlıyor” diye konuştu.

Öte yandan dün Hirak aktivistlerinin başkentteki bir otelde düzenlemek istedikleri toplantı yetkililer tarafından engellenirken toplantılarını terörle mücadele sırasında binlerce kişinin kaybolmasıyla bağlantılı olmakla suçlanan bir kuruluşun karargahına taşımaya zorlandılar. Bununla birlikte Hirak temsilcileri, 22 Şubat 2019'da milyonlarca Cezayirlinin sokağa dökülmesinin birinci yıldönümünü kutlamak için bu ayın 20'sinde başkentteki bir spor salonunda konferans düzenlemek istediklerini açıkladılar. Gözlemciler, ‘aylardır sokaklardaki protestocuların alanını daraltarak, tutuklayıp hapse atarak gösterileri bastırmaya çalışan’ yetkililerin konferansın düzenlenmesine izin vermeyebileceğini düşünüyorlar.


Editörün Seçimi

Multimedya