Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Hindistan, Türk Büyükelçi'yi bakanlığa çağırdı

Hindistan, Türk Büyükelçi'yi bakanlığa çağırdı

Pazartesi, 17 Şubat, 2020 - 17:15

Hindistan, bugün Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın geçtiğimiz hafta Pakistan'da Keşmir'le ilgili söylediği sözlerin ardından Türkiye'nin Yeni Delhi Büyükelçisi Şakir Özkan Torunlar'ı Dışişleri Bakanlığı'na çağırdı. Bu açıklamaların ikili ilişkiler üzerindeki sonuçları konusunda uyardı.

Reuters’in haberine göre Erdoğan geçtiğimiz hafta gerçekleştirdiği Pakistan ziyaretinde yaptığı açıklamada, Hindistan’ın Müslümanların çoğunlukta olduğu Keşmir bölgesinde başlattığı yeni uygulamalar nedeniyle durumun kötüleştiğini ve Türkiye’nin Keşmir halkı ile dayanışma içinde olduğunu ifade etmişti.

Hindistan tüm Keşmir bölgesini ülkenin ayrılmaz bir parçası olarak görüyor.

Hindistan Dışişleri Bakanlığı tarafından yapılan açıklamaya göre Türkiye’nin Yeni Delhi Büyükelçisi Şakir Özkan Torunlar’a, Erdoğan’ın açıklamalarından Keşmir anlaşmazlığının tarihini anlamadığının anlaşıldığını bildirildi.

Hindistan Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Ravish Kumar, “Bu son açıklama, Türkiye’nin diğer ülkelerin iç işlerine karışmasına bir örnek daha. Hindistan bunu tamamen kabul edilemez buluyor” ifadelerini kullandı.

Kumar, Erdoğan’ın açıklamalarına atıfta bulunarak, “Bu gelişmelerin ikili ilişkilerimiz üzerinde güçlü etkileri var” şeklinde konuştu.

Hindistan, geçtiğimiz Ağustos ayında Keşmir’in özerkliğini kaldırarak bölgeyi tamamen Hindistan’a entegre etmenin ve 30 yıllık bir isyanı bastırmanın bir yolu olarak yeniden federal yönetim altına aldı. Keşmir bölgesinin bir bölümüne hakim olan Pakistan, bu adımı sert şekilde eleştirirken, Türkiye ve Malezya gibi diğer Müslüman ülkeler Hindistan’a bu kararı yeniden değerlendirme çağrısında bulundu.

Pakistan’ı on binlerce insanın öldürüldüğü topraklardaki isyanı desteklemekle suçluyan Hindistan, Türkiye’yi de Pakistan’ın ‘sınır ötesi terörizm’ kullanımını meşrulaştırmaya çalışmakla itham ediyor.

Keşmir’deki ayaklanmaya doğrudan müdahaleyi reddeden Pakista,  Keşmir halkına kendi kaderini tayin etme mücadelesinde diplomatik ve ahlaki destek sağladığını ifade ediyor.

Erdoğan, Pakistan parlamentosunda Keşmir'deki sorunun baskı yoluyla çözülemeyeceğini, bunun yerine çözümün adalet temelinde olması gerektiğini dile getirmişti.


Editörün Seçimi

Multimedya