Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

SOHR: Türk ordusunun yeni konvoyu Suriye'ye giriş yaptı

SOHR: Türk ordusunun yeni konvoyu Suriye'ye giriş yaptı

Perşembe, 20 Şubat, 2020 - 09:45
Türk askeri konvoyu dün İdlib bölgesinin batı kırsalına doğru geçti (AFP)

Suriye İnsan Hakları Gözlemevi bugün 80 kamyon, zırhlı araç ve tanklardan oluşan Türk askeri konvoyunun İdlib’in kuzeyindeki Kefer Lusin’den geçtiğini bildirdi.

Gözlemevi, Twitter'dan yaptığı açıklamada Türk kuvvetlerinin Cebel el-Zâviye'nin Bazabur Köyü’nde yeni bir askeri gözlem noktası inşa ettiğini belirterek, Halep-Lazkiye Uluslararası Yolu’nun bazı bölgelerine ek olarak Cebel el-Zâviye ve Sehl el-Gâb bölgelerine nazır stratejik bir nokta olan Nebi Eyyûb zirvesine yoğunlaşıldığını kaydetti. Ayrıca Bisankul yakınlarında da yeni bir askeri noktanın kurulduğunu aktardı.

Gözlemevi, bölgede tansiyonu düşürmek amacıyla kurulan Türk askeri noktalarının sayısının 39’a çıktığını kaydetti.

Gözlemevi'nden yapılan açıklamada aynı bölgeye giriş yapan Türk ordusuna ait kamyon ve askeri araç sayısının arttığı belirtilirke 2 Şubat’tan bugüne kadar Suriye topraklarına giren, tank, zırhlı personel taşıyıcı, zırhlı araç, zırhlı mobil kabin ve radar taşıyan kamyon ve askeri araç sayısının 2 bin 535’i aştığı belirtildi. Gözlemevi ayrıca söz konusu dönemde İdlib ve Halep’te konuşlanan Türk askerlerinin sayısının 7 bin 300’den fazla olduğu bilgisini verdi.


Editörün Seçimi

Multimedya