Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Irak’ta Allavi’nin yeni hükümetine erken seçim şartı

Irak’ta Allavi’nin yeni hükümetine erken seçim şartı

Cuma, 21 Şubat, 2020 - 08:15
Bağdat/Hamza Mustafa

Irak Meclis Başkanı Muhammed el-Halbusi liderliğindeki Irak Güçleri İttifakı, hükümeti kurma görevi verilen Muhammed Tevfik Allavi’ye önümüzdeki Pazartesi günü düzenlenecek olan parlamento oturumu sırasında güvenoyu vermek için erken seçim yapılması şartı koştu.

İttifak tarafından yapılan ve Şarku’l Avsat’ın bir nüshasına ulaştığı açıklamada, hükümetin önümüzdeki Pazartesi günü yapılacak parlamento oturumunda güvenoyu alabilmesi için bir dizi şartların olduğu aktarıldı. Bu şartlar arasında, hükümetin halkın güvenini ile onayını almasının yanı sıra barışçıl göstericilerin isteklerinin yerine getirilmesinin önemi, Irak toplumunun tüm bileşenlerinin adil bir şekilde temsil edilmesi ve desteğin sağlanma ihtiyacı yer alıyor. Açıklamada, ittifakın, hükümetin yerinden edilmiş kişilerin “güvenli ve onurlu” bir şekilde geri dönmesini sağlamak adına ciddi ve etkili adımlar atmak, kaybolan ve tutuklanan kimselerin serbest bırakılması ve akıbetlerinin ortaya çıkarılmasının yanı sıra terör sebebiyle yok olan şehirlerin yeniden inşa edilme çağrısında bulunulduğu aktarıldı. Hükümetin, erken seçimlerin ne zaman yapılacağına dair açık bir şekilde duyuru yapmasının gerekli olduğunun altının çizildiği açıklamada, bu sürenin hükümetin kuruluşuyla birlikte bir yılı geçmeyecek şekilde olması çağrısı yapıldı. Irak Güçleri İttifakı aynı zamanda hükümeti, silahların devlet eliyle sınırlandırılması konusunda adım atması gerektiğini vurguladı.

Diğer yandan Irak Güçleri İttifakı’ndan Parlamento üyesi Muhammed el-Karboli, Şarku’l Avsat’a yaptığı açıklamada, bir sonraki hükümete katılmak ve parlamentoda oy kullanacak olmasına rağmen, bahsi geçen ilkeleri uygulamak için henüz bir garantinin olmadığını söyleyerek, önümüzdeki Pazartesi gününe kadar konunun daha fazla tartışılarak açıklığa kavuşturulması gerektiğini söyledi. İttifakın, hükümet programına erken seçimlerin dahil edilmesindeki ısrarıyla ilgili bir soruya Karboli, “Bu konuda ısrarcı olmamızın sebebi, pek çok gücün erken seçimleri kamuoyuna açık hale getirme konusu. Bu nedenle, bağlayıcı mekanizmalar ve zamanlamaya göre, bunun program içindeki hükümete bağlanmasını istiyoruz” dedi. Güçler İttifakı bünyesinde bölünmeler konusuna da değinen Karboli, “Kendi çıkarları için ittifaka giren etkisiz birkaç kişi. Çıkarların vizyonumuzla çatıştığı yerde çıkmayı tercih ettiler” dedi.

Irak Meclisi’ndeki Hayır Bayrağı bloğu lideri Muhammed el-Halidi, Şarku’l Avsat’a yaptığı açıklamada, “Parlamento Başkanı’nın talebi üzerine, oturumun yürütülmesi ve 50 milletvekilinin başvurusunu sunmak için birden fazla mekanizma var” dedi. Toplam milletvekillerinin imzalarının yüzü aşabilecekken, yeterli olanın 50 olduğunu söyleyen Halidi, bu durumun farklı bloklardan milletvekillerinin yeni hükümetin ciddi zorluklar karşısında çalışmalarına başlaması için kabinenin tamamlanmasının önemine işaret etti.

Kürdistan Demokrat Partisi  (KDP) üyesi Macid Şengali, partinin, hükümet kabinesinde temsil edilerek bölgenin anayasal haklarından feragat etmeyeceğini belirtti ve Kürdistan Yurtseverler Birliği’nin de (KYB ) bu konuda net olduğunu söyledi. Şengali açıklamasında, her ne kadar açıklama yapılmasa bile Lahore Gengi’nin Bağdat ziyaretinin bunun kanıtı olduğunu söyledi.

Irak’ın müstakbel Başbakanı’nın konuşmasına ilişkin açıklama yapan Şengali, “Tutarsız, hükümetlerine oy kullanmayanların hırsız olarak düşünüldüğü birçok tehdit oluşturuyor. Siyasi bloklar da gösterilerin yeniden yapılabileceği konusunda tehdit etti. Bilinen şu ki gösteriler aynı değil, her sokağın ayrı bir talebi var” dedi.

Allavi’yi gerçekçi olmaya çağıran Şengali, sayısal çoğunluğu geçse dahi hükümetin başarılı olamayacağını belirterek, asıl görevinin erken seçimler yapmak olduğunu ve hatta bu görevinde de başarısız olacağını söyledi. Açıklamasında Allavi’nin başkalarını hükümete katılmaya ve hükümetini desteklemeye ikna etmesi gerektiğini söyleyen Şengali, Kürt blokların kabineye aday gösterilen isimlerin danışılması konusunda duvar örmeyeceğini ve siyasi bakanlık konusunda pozisyon istediklerini belirti.


Editörün Seçimi

Multimedya