Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Rusya: Türkiye İdlib’e çok miktarda askeri teçhizat sevk etti

Rusya: Türkiye İdlib’e çok miktarda askeri teçhizat sevk etti

Cuma, 21 Şubat, 2020 - 12:30
Türkiye sınırına yakın Afrin’deki bir kampın dışındaki Suriyeli çocuk (AFP)

Rusya Savunma Bakanlığı, yüzbinlerce Suriyelinin İdlib’den Türkiye sınırına doğru kaçtığı haberlerinin gerçeği yansıtmadığını belirtirken, Türkiye’nin İdlib’e çok miktarda askeri teçhizat sevk ettiğini vurguladı.

Reuters haber ajansına göre, Rusya Savunma Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada, Rus güçlerinin insansız hava araçları (İHA) ve diğer kaynaklar üzerinden İdlib’de olan biteni yakından takip ettiği belirtildi. Açıklamada Türkiye’nin, son haftalarda Suriye rejim güçleri ve Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) tarafından desteklenen muhaliflerin çatışmalarının şiddetlendiği İdlib’e askeri teçhizat ve mühimmat sevkiyatı gerçekleştirdiği kaydedildi.

Diğer yandan Avrupa Birliği, Esed rejimi ve destekçilerinin İdlib'de silahlı çatışmaları derhal durdurması çağrısında bulundu. AB Konseyi tarafından İdlib’deki son duruma ilişkin yayınlanan deklarasyonda, “Suriye rejimi ve destekçileri tarafından İdlib'deki yeni askeri saldırı büyük insani acılara neden oluyor ve bu kabul edilemez” ifadeleri kullanıldı. AFP’nin haberine göre, deklarasyonda, tüm tarafların uluslararası hukuk kurallarına uymaları, ihtiyaç duyanlara insani yardımları engelsiz ve doğrudan ulaştırmaları talebi de yer aldı.

AB deklarasyonunda, Suriye'deki durumun Uluslararası Ceza Mahkemesi'ne sevk edilmesi istenmesinin yanı sıra, tüm taraflar, sürdürülebilir ateşkes sağlamaya, sivilleri korumaya ve kalıcı ateşkes kapsamındaki taahhütlere uymaya çağrıldı.

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, bölgeni en kötü trajedilerden birine tanıklık ettiğini belirterek, rejimin saldırılarına tepki gösterdi.


Editörün Seçimi

Multimedya