Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

​Suriye rejimi İdlib kırsalında Türkiye’ye ait gözlem noktasının yakınlarını hedef aldı

​Suriye rejimi İdlib kırsalında Türkiye’ye ait gözlem noktasının yakınlarını hedef aldı

Pazartesi, 24 Şubat, 2020 - 15:15
İdlib'de daha önce meydana gelen hava saldırısı nedeniyle yükselen dumanlar (AFP)

Suriye İnsan Hakları Gözlemevi (SOHR), Suriye rejimine ait savaş uçaklarının, İdlib’in güney kırsalındaki Kansafra’da bulunan Türkiye’ye ait gözlem noktası yakınlarına hava saldırısında bulunduğunu öne sürdü.

SOHR, İdlib’in güney kırsalındaki Zaviye Dağı’nda yer alan Kansafra’da meydana gelen saldırıda can kaybı olup olmadığına ilişkin herhangi bir bilgi vermedi.

SOHR’un resmi internet sitesi üzerinden yapılan açıklamada, Türk kuvvetlerinin bu saldırının ardından İdlib’in doğu ve güney kırsalında bulunan rejim noktalarına yoğun füze saldırısı düzenlediği bildirildi.

Öte yandan, Rus savaş uçakları ve rejim güçleri, Zaviye Dağı ve Kafr Nabl bölgelerine yönelik yoğun hava saldırılarını sürdürüyor. SOHR, Rus savaş uçaklarının Zaviye Dağı’ndaki Kevkebe ve Fatira beldelerine düzenlediği hava saldırıları sonucu 5 sivilin hayatını kaybettiğini duyurdu.

Bölgede birkaç eksende, radikal gruplar ve rejim güçleri arasındaki çatışmalar da sürüyor.  Rejim güçleri ise bölgede ilerleme kaydederek, kontrol ettiği alanları her geçen gün genişletiyor.

Böylelikle, geçtiğimiz ay askeri operasyonun başlamasından bu yana rejim güçlerinin İdlib bölgesinde kontrol ettiği alanların sayısı 111'e yükselmiş oldu.

Suriye Devlet Başkanı Beşşar Esed’in, ülkede muhalif grupların son kalesi olan İdlib’i kontrol altına almak için saldırılarını artırmasının ardından Türkiye, geçtiğimiz haftalarda İdlib'e çok sayıda asker gönderdi.

Esed’in İdlib’e yönelik saldırıları, yaklaşık bir milyon Suriyelinin Türkiye sınırlarına kaçmasına neden oldu.


Editörün Seçimi

Multimedya