Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Suudi Arabistan'da İran adına casusluk yapmakla suçlanan bir kişiye idam cezası verildi

Suudi Arabistan'da İran adına casusluk yapmakla suçlanan bir kişiye idam cezası verildi

Salı, 25 Şubat, 2020 - 15:15
​Riyad’daki Özel Ceza Mahkemesi (Şarku’l Avsat)

Suudi Arabistan Özel Ceza Mahkemesi, İran’a casusluk yaptıkları suçlamasıyla 1 Suudi vatandaşı hakkında idam ve 7’si hakkında ise toplam 58 yıl hapis cezası verdi.

Mahkeme tarafından yapılan açıklamada, iddia makamı, savunma avukatları, sanıkların ailesi ve insan hakları kuruluşlarından temsilcilerin katılımıyla görülen davada, İran istihbaratından bir kişi ile yaptığı telefon görüşmelerine dayanarak ‘vatana ihanet’ suçlaması ispat edilen 1 sanık hakkında idam cezası verildiği bildirildi.

Söz konusu Suudi vatandaşının, İran istihbarat görevlisine Suudi Arabistan’ın ulusal güvenliğini etkileyebilecek gizli bilgilerin yanı sıra 2 yabancı büyükelçi hakkında bilgi sağladığı da ifade edildi.

Özel Ceza Mahkemesi, 7 Suudi vatandaşını ise İran Büyükelçiliği’nde çalışan şüpheli kişilerle olan ilişkileri ve ülkenin ekonomisini etkileyebilecek bilgiler sağlamaları nedeniyle toplam 58 yıl hapis cezasına mahkum etti.

Sanıkların 30 gün içerisinde karara itiraz etme hakları bulunuyor.


Editörün Seçimi

Multimedya