Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Suudi Arabistan, koronavirüs salgını nedeniyle tüm umre ziyaretlerini geçici olarak askıya aldı

Suudi Arabistan, koronavirüs salgını nedeniyle tüm umre ziyaretlerini geçici olarak askıya aldı

Perşembe, 27 Şubat, 2020 - 17:30
İran’dan dönen Kuveytliler, hastaneye nakledilmeden önce Şeyh Saad Havalimanı’nda bekliyor (AFP)

Suudi Arabistanlı yetkililer, dün, koronavirüs salgınının önüne geçmede alınan bir dizi önlem kapsamında, “Umre yapmak ve Mescid-i Nebevî’yi ziyaret etmek niyetiyle Krallığa girişlerin geçici bir süreyle askıya alındığını” açıkladı.

Alınan tedbirler arasında turist vizelerine ek olarak Suudi ve Körfez vatandaşlarının kimlik kartlarıyla geçişinin geçici bir süreyle durdurulması da yer alıyor.

Suudi Dışişleri Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada, Krallıktaki yetkili sağlık otoritelerinin koronavirüs salgını hakkındaki gelişmeleri yakından takip ettiği belirtildi. Suudi Arabistan, uluslararası kuruluşların, özellikle de Dünya Sağlık Örgütü'nün (WHO) salgını durdurma, kontrol altına alma ve yok etme çabalarını desteklediği de ifade edildi.

Bakanlık, Mescid-i Nebevî ziyaretinde bulunmak ya da turistik gezi yapmak üzere Krallık topraklarına gelmek isteyenlerin güvenliği için maksimum koruma sağlama çabalarının devam ettiğini belirtti. Söz konusu karar virüsün Suudi Arabistan’a sıçrayıp burada yayılmasını önlemek amacıyla alındığı belirtildi.


Krallık tarafından alınan önlemler şu şekilde:

1-  Umre yapmak ve Mescid-i Nebevî’yi ziyaret etmek için Krallığa girişlerin geçici bir süreyle askıya alındı.

2-  Krallıktaki yetkili sağlık otoriteleri tarafından belirlenen kriterlere dayanarak, virüsün yayılması hususunda tehlike arz eden ülkelerden gelenlerin turistik vizelerle Krallığa girişi askıya alındı.

3- Suudi vatandaşlarının ve Körfez İşbirliği Konseyi vatandaşlarının Krallığa gidiş-gelişleri için ulusal kimlik kartları kullanımları askıya alındı. Krallıktan ulusal kimlik kartları ile çıkmış durumda şuan yurtdışında olan Suudi Arabistan vatandaşları ve şuan Suudi Arabistan’da olan ancak yine bu kimlik kartlarıyla ülkelerine geri dönmek isteyen Körfez İşbirliği Konseyi vatandaşları bu hususta istisna teşkil edecektir. Bu, gelenlerin Krallığa gelmeden önce ziyaret ettikleri ülkelerin geçiş noktalarındaki ilgili makamların, bu ülkelerden gelenlere dair sağlık önlemlerinin uygulanmasının doğrulamaları gerekiyor.

Suudi Dışişleri Bakanlığı, bu prosedürlerin geçici ve yetkili makamlar tarafından sürekli değerlendirmeye tabi olduğunun Krallık tarafından teyit edildiğini belirtti.

Bakanlık aynı zamanda Suudi Arabistan vatandaşlarının koronavirüsün yayıldığı ülkelere seyahat etmemeleri konusunda uyardı.


Editörün Seçimi

Multimedya