Fas’taki RNI partisinden seçim yasaları konusunda diyalog çağrısı

Fas’taki RNI partisinden seçim yasaları konusunda diyalog çağrısı

Çarşamba, 4 Mart, 2020 - 13:15
RNI toplantısından
Kazablanka/Şarku'l Avsat

Fas’taki mevcut hükümet koalisyonuna katılan Milli Bağımsızlar Birliği (RNI), seçim yasaları ve siyasi reformlar konusunda kurumsal diyalogun hızlandırılması için tüm siyasi partilere çağrıda bulundu.

Önceki gün RNI siyasi bürosu tarafından yapılan toplantının ardından koalisyon hükümetindeki taraflara, kapsamlı reformun hızının arttırılması için daha fazla koordinasyon çağrısında bulunuldu. Partiye ait siyasi büro tarafından yapılan açıklamada, son günlerde RNI Başkanı ve Tarım Bakanı Aziz Akhannouch’un istifa ettiğine yönelik söylentilerin yayılmasıyla ilgili açıklama yapılmazken, parti liderleri söylentileri reddetti. Açıklamada, Akhannouch’un toplantıya başkanlık ettiği ve toplantının başında siyasi durum hakkında ayrıntılı bir sunum yaptığı belirtilirken, Tarım Bakanı’nın “Yeşil Fas Planı”nın uygulanmasının sonuçlarına dikkat çektiği bildirildi.

Açıklamada ayrıca, tarım için yeni strateji olan ‘Yeşil Nesil 2020-2030’ konusuna da değinildi.

Bu bağlamda partinin siyasi bürosu, yenilikçi tarım sistemine atıfta bulunarak hedefleri arasında tarım ve ormanlık alanların genişletilmesi için yeni plan ve mekanizmaların olduğu kaydedildi. Ticaret, Yeşil ve Dijital Ekonomi Bakanı Moulay Hafid Elalamy desteğine atıfta bulunan açıklamada, Fas’ın egemen çıkarlarının korunması adına, ulusal sanayi ve ticaret sektöründe rekabet gücünün artırılması vurgulandı.


Editörün Seçimi

Multimedya