Mağrip bölgesi koronavirüsün yayılmasını kontrol altına almak için alarma geçti

Mağrip bölgesi koronavirüsün yayılmasını kontrol altına almak için alarma geçti

Perşembe, 5 Mart, 2020 - 11:30
Tunus’ta koruyucu maskeyle dolaşan bir kadın (Reuters)
Rabat – Cezayir/ Şarku’l Avsat, Tunus/ el-Munci es-Saidani

Cezayir'in ülkede 12 koronavirüs vakasının tespit edildiğini açıklamasının ve Tunus’un 90'dan fazla kişiyi karantinaya almasının ardından Cezayir, Tunus ve Fas’ta virüsün yayılmasını önlemek için ihtiyati önlemler alındı.

Cezayir Sağlık Bakanlığı dün yaptığı açıklamada, 4 koronavirüs vakasının tespit edildiğini ve bununla birlikte hastalığa yakalanan kişi sayısının 12’ye çıktığını belirtti. Bu kişiler arasında ülkesine gönderilen bir İtalyan da bulunuyor.

Bakanlığın açıklamasında tespit edilen 4 yeni koronavirüs vakasının, başkentin güneyinde bulunan Blida beldesinden bir ailenin fertleri arasında göründüğü kaydedildi. Ayrıca aileye virüs bulaştırdığı tahmin edilen Fransa'da ikamet eden bir Cezayir vatandaşı ile kızının temasta bulunduğu kişilerin belirlenmesi yönündeki soruşturmaların devam ettiği belirtildi.

Öte yandan Tunus’ta, Sağlık Bakanlığı’na bağlı Yeni Hastalıklar Gözlemevi Başkanı Nassaf bin Aliya, 3 Mart itibariyle 996 kişinin halen tıbbi gözlem altında olduğunu ve 623 kişinin iki haftalık izolasyon döneminin sona erdiğini açıkladı. Ayrıca İtalya'dan gelen gemiler dolayısıyla son dönemde hastalıktan şüphelenilen vaka sayısının arttığına dikkati çekti.

Tunus Sağlık Bakanı Abdullatif el-Mekki, geçtiğimiz günlerde yaptığı açıklamada ilk koronavirüs vakasını bildirmişti. Virüsün İtalya'dan gelen bir Tunuslu ile taşındığını belirten el-Mekki, dün kuzey İtalya'ya feribot seferlerinin askıya alındığını açıkladı. Bunun yanı sıra bir diğer önleyici tedbir olarak kuzey İtalya'dan gerçekleştirilen uçuşlar için Tunus Havalimanı'nda özel bir terminal kullanılması ve inceleme öncesinde yolcuların ayrı tutulması kararlaştırıldı. Ayrıca el-Mekki, yabancı futbol taraftarlarının yerel kulüplerle yapılan maçlara katılmasının önleneceğini belirtti.

Nassaf bin Aliya, Tunus'taki tıbbi laboratuvarların İtalya'dan geldiği teyit edilen bir vaka da dahil olmak üzere 52 örneği analiz ettiğini açıkladı.

Tunus Ticaret Bakanlığı’na bağlı Ekonomi Kontrol Genel İdaresi, 25 Şubat'ta başkentin yakınında yer alan rastgele bir depoda yaklaşık 30 bin tıbbi maske ele geçirdi. Yapılan ön araştırmalarda, teftiş ve gözlemlerden sonra ele geçirilen kaçak maskelerin sayısının 40 bin civarında olduğu ortaya çıktı ve diğer 10 bin maskenin muhtemelen iki kat fiyatla Tunus pazarına sürüldüğü kaydedildi.

Tunus makamları, bir dizi komşu ülkede salgının yayılmasının duyurulmasından bu yana çabalarını iki katına çıkardı ve tüm sağlık kuruluşları ile kara, hava ve deniz sınır geçişlerindeki alarm düzeyini artırdı.

Fas ilk virüs vakasının Kasablanka’da tespit edildiğini açıklarken, İçişleri Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada vatandaşlar arasında korku salan sosyal medya paylaşımlarında bulunan kişiler uyarıldı. Fas İçişleri Bakanlığı dün yaptığı açıklamada, son zamanlarda sosyal medya veya mesajlaşma aracılığıyla alınan tedbirlere ilişkin resmi kurumlara atfedilen yalan haberlerin arttığını belirtti. İçişleri Bakanlığı, bu çerçevede alınan tedbirlerin yetkili kurumlar tarafından açıklandığını ve bunun için belirlenen resmi kanallar bulunduğunu kaydetti. Açıklamada, bu haberleri yayınlayan kişilerin kimliklerini belirlenmesi için yetkili makamlar tarafından tüm yasal tedbirlerin alınacağı kaydedildi.

İçişleri Bakanı Abdul Vafi Laftit, vatandaşlara ‘modern iletişim teknolojileri yoluyla resmi organlara atfedilen’ yalan haberler konusunda dikkatli olmaları çağrısında bulundu.

Fas Eğitim Bakanlığı, WhatsApp aracılığıyla dolaşan söylentilere ilişkin bir açıklama yaptı. Milli Eğitim, Mesleki Eğitim, Yükseköğretim Bakanlığı’nın 5 Mart'tan itibaren ay sonu için planlanan okul tatilinin tarihini sunacağı yönündeki söylentileri yalanlayan bakanlık, bu yalan haberlere prim vermemeleri için vatandaşları uyardı. Bakanlık, ancak resmi kanallar ve yetkili makamlar tarafından yapılan açıklamalara güvenilmesi gerektiğini belirtti.


Editörün Seçimi

Multimedya