​Polonya Cumhurbaşkanı Duda’dan yandaş medyaya destek

​Polonya Cumhurbaşkanı Duda’dan yandaş medyaya destek

Pazar, 8 Mart, 2020 - 08:15
Fotoğraf (Arşiv_İHA)
Varşova / Şarku’l Avsat

Polonya Cumhurbaşkanı Andrzej Duda Polonya TV ve kamuya ait radyo istasyonlarına 2 milyar Poponya zlotisi (PLN) değerinde (yaklaşık 525 Milyon ABD Doları) finansal destek sağlanmasını öngören tartışmalı bir yasaya imza attı. Bu adım ülkede 2 ay sonra yapılması planlanan başkanlık seçimlerinin hemen öncesinde geldi.

Söz konusu yasa Polonya’da büyük tartışmalara yol açtı. Duda muhalifleri Polonya devlet kanalı Telewizja Polska’yı (TVP) muhalefet partilerine sert bir şekilde saldırırken cumhurbaşkanı ve iktidarda bulunan Hukuk ve Adalet Partisi’ni açıkça desteklemekle suçladı. Hükümet karşıtları böyle bir desteğin yeni dönem başkanlık seçimlerinde Duda'nın kazanmasına doğrudan bir katkı sağlayacağına inanıyor ve cumhurbaşkanına sürekli bu desteği reddetme çağrısında bulunuyor.

10 Mayıs'ta yapılması planlanan başkanlık seçimlerinde Duda’nın karşısına rakip olarak çıkacak sol görüşlü politikacı Robert Biedroń, Twitter hesabı üzerinden yaptığı açıklamada “Andrzej Duda iktidarda olduğu süre boyunca en az bir kez bağımsız, sorumlu ve cesur bir karar alma fırsatını kaçırdı.” ifadelerini kullandı. Duda mayıs ayındaki seçimlerde ikinci dönem Polonya Cumhurbaşkanlığını kazanmaya çalışıyor ve anketler Duda'nın seçimleri kazanmak için büyük bir fırsatı olduğunu gösteriyor.


Editörün Seçimi

Multimedya