Fransız Senatörden İhvân’a karşı uluslararası işbirliği çağrısı

Fransız Senatörden İhvân’a karşı uluslararası işbirliği çağrısı

Pazartesi, 9 Mart, 2020 - 09:15
Fransız Senatör Nathalie Goulet
Riyad / Fethurrahman Yusuf

Fransız Senatör Nathalie Goulet, Müslüman Kardeşler (İhvan) Teşkilatı'nı yasaklamak için uluslararası işbirliği çağrısında bulundu.

Goulet, Suudi Arabistan'ın nefret söylemi karşısında büyük çabalar gösterdiğini ve İran'ın bölgedeki kollarıyla mücadeleye katkıda bulunduğunu vurguladı.

Suudi Arabistan'ın başkenti Riyad'a gerçekleştirdiği ziyaretin oturum aralarında Şarku’l Avsat ile yaptığı röportajda Goulet, "Fransa ve Suudi Arabistan arasındaki işbirliği, özellikle kültürel düzeyde iyi gelişmeler kaydediyor ve önümüzdeki dönemde bunu daha da canlandırmak için büyük fırsatlar var" açıklamasında bulundu.

Senatör, "Turizm gibi diğer önemli alanlarda işbirliğini arttırmak için çok şeyler yapabiliriz. Ayrıca, diplomatik sektörde ve kamu hizmetlerinde önemli miktarda işbirliği yapabiliriz. Bu bakımdan Fransa seçkin bir özelliğe ve ulusal yönetim okuluna sahiptir" açıklamasında bulundu.

Suudi Arabistan’ın uygulamaya koyduğu değişikliklerin oturması için zamana ihtiyacı olduğunu vurgulayan senatör, “Bazı Avrupalılar son dönemde Suudi Arabistan Krallığı'nda meydana gelen önemli değişimler konusunda hala sağlam bilgi sahibi değil. Onlara Vizyon 2030 projesinin realitesini göstermeliyiz ki onlar da Suudi Arabistan’ın bir gecede İsviçre olamayacağını görsünler zira bu değişiklikler için zamana ihtiyaç vardır” ifadelerini kullandı.

Fransız Senatör Nathalie Goulet, Suudi Arabistan’ın bölgenin güvenlik ve istikrarında “çok önemli bir role” sahip olduğunu belirterek övgüde bulundu ve “Suudi Arabistan'ın terörizme karşı ittifak oluşturduğunu” dile getirdi.

Küresel Radikal İdeoloji ile Mücadele Merkezi dahil olmak üzere Suudi Arabistan’ın çeşitli araçlarla nefret söylemiyle mücadeleyi güçlendirmeye devam ettiğine dikkat çeken Senatör ayrıca, “Krallığın stratejik konumunun İran’ın bölgedeki temsilcileriyle mücadelesine katkı sağladığını, ancak kendisinin asıl hayalinin Müslüman Kardeşlerin uluslararası örgütlenmesini küresel olarak yasaklamak için işbirliği yapmak olduğunu” ifade etti.

Senatör, yaptığı açıklamada, “kara para aklama ile mücadele alanında gösterilen çabalar hakkında bilgilendirildiğini, Suudi Arabistan Para Ajansı ve Güvenlik Bakanları dahil olmak üzere yetkililerle birçok toplantıda bir araya geldiğini, Suudi Arabistan hükümetinin çabalarını gözden geçirdiğini, Krallığın bu konuda uluslararası tüm yükümlülükleri yerine getirerek terör finansmanı ve kara para aklama ile mücadele ettiğini tespit ettiğini” dile getirdi.

Goulet, “Bugünün önemi, Suudi Arabistan’ın son yıllardaki girişimlerini ve başarılarını artırmak ve teşvik etmek” olduğunu ifade etti. Senatör, “Suudi Arabistan’ın bu yönde özellikle de terörizm ve kara para aklama ile mücadele ve ilerlemenin hakikatini kavrama noktasındaki çabalarını dünyanın bilmesinin çok önemli olduğunu” belirtti. Goulet, “Bu nedenle de Fransa olarak iki yıl önce başlattığımız çalışmaları takip etmek için Paris ve Riyad arasındaki işbirliğini artıracak bazı etkinlikler düzenleyeceğim. Bu uzun ve kesintisiz süreçte Suudi Arabistan Para Ajansı ve Finansal Araştırma Kurumu Genel İdaresi (SAFIU), ile işbirliği yapmaktan dolayı çok mutlu ve gururluyum” ifadelerine yer verdi.  

Fransız Senatör, “Suudi Arabistan'ın şu anda yaşadığı dönüşüm, değişim ve ilerlemenin inanılmaz olduğuna” dikkat çekti. “10 yıldan bu yana Krallığı iyi tanıyorum. En önemli husus Suudi Arabistan’ın ilerlemesine geri dönülemez şekilde devam etmesidir. Gelişmelerin yalnız Suudi gençliği için değil aynı zamanda tüm dünya için önemli olduğuna” vurgu yaptı.

Goulet, Suudi Arabistan İnsan hakları Komisyonu yetkilileriyle de görüştüm ve bu konudaki çabaların çok önemli olduğunu gördüm. Önümüzdeki Kasım ayında G20 zirvesine ev sahipliği yapacak olan Suudi Arabistan’ın kendisini dünyaya yeni bir vizyon ile sunması için harika bir fırsat olacağını düşünüyorum” ifadelerine yer verdi.


Editörün Seçimi

Multimedya