LUO: UMH, saldırı başlatmak için harekete geçti

LUO: UMH, saldırı başlatmak için harekete geçti

Salı, 10 Mart, 2020 - 08:30
18 Aralık 2019 tarihinde Libya’nın doğusundaki Bingazi şehrinde düzenlenen miting sırasında Mareşal Halife Hafter’e bağlı savaşçılar (AFP)
Kahire/ Halid Mahmud

Libya Ulusal Ordusu (LUO) sözcüsü Ahmed el-Mismari, paralı askerlerle desteklenen Ulusal Mutabakat Hükümeti (UMH) güçlerinin, farklı savaş cephelerinde Mareşal Halife Hafter liderliğindeki ordu kuvvetleri mevziilerine saldırmaya hazırlandığını açıkladı.

Mismari, geçtiğimiz pazar günü yayınladığı bildiride, Fayiz es-Serrac hükümetine bağlı milislerin, silahlı kuvvetlerin eksenlerine geniş çaplı saldırı başlatmak için seferber olduklarını söyledi. LUO sözcüsü, bu seferberliğin, bilgiler toplandıktan ve analiz edildikten sonra orduya bağlı keşif birimleri tarafından doğrulandığına da dikkati çekti.

Mismari, daha fazla ayrıntıya değinmedi. Aynı şekilde LUO’nun, geçen Ocak ayından bu yana iki taraf arasında, Birleşmiş Milletler (BM) himayesinde sağlanan kırılgan ateşkesi ortadan kaldıracak bu saldırıya karşı almayı düşündüğü önlemler de belirtilmedi.

LUO’ya bağlı el-Kerame Operasyon Odası medya merkezi, Serrac hükümetine bağlı Selahaddin ekseni kuvvetleri komutanının öldürüldüğünü ve çok sayıda milisin de eksenden kaçtığını duyurdu. 

Serrac hükümetine bağlı güçler tarafından başlatılan Burkan el-Gadab (Öfke Volkanı) operasyonu odası, LUO güçlerini ‘geçen pazar günü sivillerin evlerine grad füzesi fırlatmakla’ suçladığı bombardımanlarda 1 sivilin öldüğünü ve 2 sivilin de yaralandığını açıkladı.

Operasyon odası, UMH güçleri sözcüsünden alıntı yaptığı haberinde, LUO güçlerinin Trablus’un güneyindeki bölgelere yönelik doğrudan hedefleriyle hassas şekilde ilgilenildiğini söyledi. Aynı şekilde LUO’nun, sivillere yönelik saldırılarına yanıt verildiği ifade edildi.

Çin’in Xinhua haber ajansına göre Serrac hükümetine bağlı Sağlık Bakanlığı’ndan bir yetkili, Trablus’taki Suk el-Cuma kasabasının rastgele mermilerle hedef alınması sonucunda bir erkek ve bir kadın iki sivilin öldürüldüğünü belirtti. Yetkili bombardımanda 5 sivilin de yaralandığını ve bölgedeki ev ve okulların hasar aldığını söyledi.


Editörün Seçimi

Multimedya