Tunus İçişleri Bakanlığı, terör propagandası yapanlara karşı yeni yasa önerisini meclise sunacak

Tunus İçişleri Bakanlığı, terör propagandası yapanlara karşı yeni yasa önerisini meclise sunacak

Salı, 10 Mart, 2020 - 10:00
Tunus İçişleri Bakanı Hişam el-Meşişi, geçen pazar günü basın toplantısı düzenledi (AFP)
Tunus/ Munci es-Saidani

Tunus İçişleri Bakanı Hişam el-Meşişi, önümüzdeki günlerinde sosyal medya organlarında terör propagandası yapanlara karşı etkin mücadele etmek için yeni yasa önerisini meclise sunacağını ifade etti.

İçişleri Bakanı Meşişi, gazetecilere yaptığı açıklamada, yasanın terör propagandası yapan herkese, ordu ve güvenlik güçlerini hedef alan terör eylemlerinin faillerine karşı cezalar içereceğini belirtti.

2015 yılında onaylanan Tunus Terörle Mücadele ve Kara Para Aklama Yasası, terör eylemlerinin failleri hakkında sert cezalar içeriyor. Yasa, terör propagandası yapanlar hakkında üç yıla kadar hapis cezası verilmesini kapsıyor. Ancak ceza, terör örgütlerinin yandaşlarını, sosyal paylaşım sitelerinde terör faaliyetleri için propaganda yapmaktan alıkoymaya yetmedi.

Meşişi, geçtiğimiz hafta sonu meydana gelen Buhayra bölgesi saldırısı faillerinin, terör propagandası suçundan hapis yattığını ifade etti.

İntihar eylemcilerinden birinin avukatı, müvekkilinin hapse atıldığını ve hakkında 3 yıl hapis cezası verildiğini açıkladı. Fakat mahkeme, temyiz kararının ardından verilen cezayı 1 yıla indirdi.

Bu yargı kararları, Tunus İnsan Hakları Birliği ve Tunus İşkenceye Karşı Direniş Kuruluşu gibi benzer insan hakları örgütlerinden eleştirilere maruz kaldı. Basit olaylara ilişkin ağır cezaların, son intihar eylemlerinin faillerinden birinde görüldüğü üzere bazı gençleri daha büyük bir radikalizme yöneltebileceği ifade edildi.

Bu kuruluşlar, Facebook üzerinden propaganda nedeniyle hapis, işkence, tekrarlı gözaltılar, idari kontrol, gece baskınları, seyahatler sırasında sınır kontrolleri ve çalışma yasağı cezalarına dikkati çekerken, bunların öngörülemeyen sonuçlara yol açabileceğini vurguladı. Kuruluşlar, yanlış ya da radikal olsa da bu fikirlerle ‘hapis ya da işkence’ yoluyla uğraşılmaması gerektiğini söyledi.

Öte yandan Buhayra bölgesinde, ABD Büyükelçiliği’nin yakınlarında gerçekleşen intihar eylemi hakkındaki son güvenlik soruşturmaları, saldırının faillerinden birinin bir sokak satıcısı olan Selim ez-Zuneydi olduğunu ortaya koydu. Zuneydi, saldırı öncesinde de güvenlik birimleri tarafından takip edilirken, ülkenin batısındaki el-Kram bölgesinde bir güvenlik devriyesi tarafından durdurulmuş ve uyuşturucu kullanıp kullanmadığının tespit edilmesi amacıyla kendisinden tükürük örneği alınmıştı. Yaklaşık bir yıl önce camilerdeki sükuneti bozduğu gerekçesiyle gözaltına alınarak, 15 gün boyunca cezaevinde kalmıştı. Daha sonra ise 300 Tunus dinarı (yaklaşık 100 dolar) karşılığında kefaletle serbest bırakılmıştı. Söz konusu terör unsurunun, kamuya açık bir yolda satış yapması dolayısıyla güvenlik güçleri ile zaman zaman anlaşmazlıklar yaşadığı belirtildi. Güvenlik kaynakları, yaklaşık 4 gün önce de aynı nedenlerden dolayı güvenlik güçleri ile sorunlar yaşadığını ve kullandığı aracın arandığını belirtti. Edinilen bilgilere göre araçta, kodlanmış isimler içeren el yazısı bir belge bulundu. Belge, söz konusu saldırının iki hafta öncesinden planlandığını da doğruluyor.


Editörün Seçimi

Multimedya