Koronavirüs, İtalya ile Tunus arasındaki göçün yönünü değiştirdi

Koronavirüs, İtalya ile Tunus arasındaki göçün yönünü değiştirdi

Çarşamba, 11 Mart, 2020 - 08:45
Akdeniz’de ahşap tekneler içindeki göçmenler Libya kıyılarında (Arşiv-Reuters)
Paris/Şarku’l Avsat

İtalya'da koronavirüsle mücadele amacıyla geçen hafta sonu kuzey bölgeleri için alınan tecrit tedbirleri tüm ülkeyi kapsayacak şekilde genişletti. Göçmen ve mülteciler bu karardan sonra ülkeden ayrılmaya başladı. Yasadışı göç yollarında İtalya’dan Tunus’a tersine göç başladı. Çoğu düzensiz göçmen için rüya olan ve yasadışı yollardan teknelerle gittikleri ülkede koronavirüsünün patlak vermesinden sonra, kitleler halinde şehirlerden göç etmeye başladılar.

Tunus gümrük kaynaklarından alınan bilgiye göre, Tunus Sağlık Bakanı Abdullatif el-Mekkî’nin İtalya’dan gelen tüm deniz yolu ulaşımlarının askıya alındığını duyurmasından bir gün sonra, dün 270 yolcu taşıyan bir geminin başkentteki La Goulette (Halku’l-Vâdî) Limanı’na demir attığı belirtildi.

İtalya’nın Cenova Limanı’ndan gelen Grimaldi Şirketi’ne ait Katanya Gemisi, Bakan Mekki’nin, başkent Roma ile havayoluyla sınırlı sayıda tutulacak uçuşlar istisna olmak üzere, İtalya ile hava ve deniz yolundan bütün ulaşımların durdurulduğunu ilan etmesinden sonra Tunus Limanı’na demirleyen muhtemelen son gemi oldu.

Alman Haber Ajansı’ndan (DPA) kimliğinin açıklanmasını istemeyen bir kaynağın verilen bilgiye göre, İtalya’yı etkisi altına alan yeni koronavirüsü vakalarına karşı alınan önlemler bağlamında, gemideki tüm yolcuların ateşlerinin ölçülerek ilk muayenelerinin yapıldığı belirtildi. Aynı kaynağın verdiği bilgiye göre, Fransa’nın Marsilya Limanı ile deniz ulaşımının devam edeceği ifade edildi.

İtalya’nın Lampedusa Adası’nın kıyıları Tunus sahillerinden gelen yasadışı göçmen tekneleri için bir çekim noktası olmasına rağmen, çok daha yüksek sayıdaki Tunuslu göçmenin en azından bu dönemde Korona virüsünden kaçmak için İtalya’dan kendi ülkelerine dönmeleri bekleniyor.

İtalya hükümeti, karantina prosedürlerinin ülkenin bütün topraklarını kapsayacak şekilde genişletildiğini açıkladı. Aynı kaynak tarafından yapılan açıklamada, İtalya’da 200 bin civarındaki Tunuslu göçmenin kendi ülkesine dönmeye karar vermeleri halinde, Fransa’nın Marsilya Limanı’nın İtalya’daki Tunuslu göçmeler için bir alternatif olabileceği belirtildi.

Tunus’ta bugüne kadar çoğu İtalya’dan gelenlerin oluşturduğu toplam altı koronavirüs vakası tespit edildi.


Editörün Seçimi

Multimedya