ABD ve İngiltere’den, Irak’taki el-Taci üssüne gerçekleştirilen saldırıların failleriyle ‘hesaplaşma’ sözü

ABD ve İngiltere’den, Irak’taki el-Taci üssüne gerçekleştirilen saldırıların failleriyle ‘hesaplaşma’ sözü

Perşembe, 12 Mart, 2020 - 11:00
Bağdat’ın kuzeyindeki el-Taci askeri üsünde Irak ordusunu eğiten koalisyon güçleri (ARŞİV-Reuters)
Bağdat/Şarku’l Avsat

ABD ve İngiltere dün, Bağdat'ta el-Taci üssüne gerçekleştirilen roketli saldırıda 2 ABD ve 1 İngiliz askerinin hayatını kaybettiği saldırının failleri ile hesaplaşılacağının sözünü verdi.

ABD Dışişleri Bakanlığı tarafından yayınlanan bir açıklamada, Mike Pompeo’nun İngiliz mevkidaşı Dominic Raab ile gerçekleştirdiği telefon görüşmesinde, ‘saldırıyı gerçekleştirenlerin hesap vereceğini’ vurguladığı kaydedildi.

Dün Irak’ın başkenti Bağdat'ta el-Taci üssüne Katyuşa füzeleriyle gerçekleştirilen saldırıda 2 ABD ve 1 İngiliz askeri hayatını kaybetti.

DPA’nın haberine göre, Irak Cumhurbaşkanlığı, el-Taci askeri üssüne düzenlenen ‘terör saldırısını’ kınadı.

Irak Cumhurbaşkanlığı tarafından yapılan açıklamada, saldırının, Irak hükümetinin talebi üzerine terörizmle mücadele amaçlı ülke içerisinde faaliyet gösteren Koalisyon Güçleri içindeki eğitmenlerin ölüm ve yaralanması ile sonuçlandığı bildirildi.

Açıklamada saldırının, ‘Irak’ın güvenliğini hedef aldığı’ ifade edilerek, sorumluların bulunması için araştırma yapılma gerekliliğine vurgu yapıldı.

Diğer yandan Irak'taki DEAŞ karşıtı koalisyon güçleri dün Bağdat'ın kuzeyindeki el-Taci üssüne gerçekleştirilen saldırıda 3 askerin öldüğünü duyurdu.

ABD önderliğindeki koalisyon güçleri tarafından yapılan açıklamada, Bağdat'ın kuzeyindeki el-Taci askeri üssüne 18 adet katyuşa roketi düştüğü belirtilerek saldırıda 3 askerin öldüğünü ve 12 askerin de yaralandığı aktarıldı.


Editörün Seçimi

Multimedya