Lübnan’da koronayla mücadele komisyonu toplu taşımayı es geçti

Lübnan’da koronayla mücadele komisyonu toplu taşımayı es geçti

Cumartesi, 14 Mart, 2020 - 08:30
Beyrut/Şarku’l Avsat

Lübnan’da yeni tip koronavirüsün (Kovid-19) ihtiva aşamasından yayılma aşamasına geçmesiyle, Koronavirüsle Mücadelede Önleyici Tedbirler ve Önlemler İzleme Komisyonu virüs için önlemler aldı. Alınan tedbirlerden en sonuncu ise Lübnan Başbakanı Hasan Diyab’ın kamu idareleri ve belediyelerde çalışanlar için çalışma takvimi hazırlamanın yanı sıra toplantılar konusu oldu. Başbakan ayrıca, tüm sektörlerdeki işverenlerden gerekli tüm önlemlerin alınmasını talep etti.

Sağlık Örgütü’nün (WHO) havalimanlarına ilişkin önerilerine uyan Diyab, İtalya, Çin ve İran gibi salgının yayıldığı ülkelere seyahati askıya aldı.

Koronavirüs Lübnan’da ilk olarak geçtiğimiz Şubat ayında görüldü. Ülke genelinde virüse karşı birçok önlem alınırken, günlük olarak minimum 200 bin yolcu taşıyan toplu ulaşım konusunda tedbir almak ise unutuldu.

Lübnan Kara Ulaştırma Birliği Başkanı Beesam Talis Şarku’l Avsat’a yaptığı açıklamada, şimdiye dek sürücüler tarafından takip edilen resmi bir prosedür olmadığını belirterek, önümüzdeki Pazartesi günü Sağlık Bakanı Hamad Hassan ile görüşme yapmayı planladıklarını söyledi.

Talis açıklamasında, birliğin uzmanlaşmış bir kurum olmadığı için önlem almaktan sorumlu olmadığına dikkati çekerek, yeterli sağlık bilgisi veya sürücülerin izlemesi gereken prosedürleri belirleme kapasitesine sahip olmadıklarını vurguladı. Önlemlerin Koronavirüsle Mücadelede Önleyici Tedbirler ve Önlemler İzleme Komisyonu tarafından alınarak bakanlıkların bilgilendirildiğini, bakanlıkları ise ilgili sektörlere duyuru yaptığını bildiren Talis, sendika olarak Çalışma ve İçişleri Bakanlıklarına bağlı olduklarını ve şimdiye dek salgın hakkında haberdar edilmediklerini ifade etti.

Her ne kadar Talis, Sağlık Bakanı ile görüşerek virüsün yayılmasını engellemek için bazı tedbirlerin alınacağını belirtse de, bazı şoförler yüzlerine maske takmak, eldiven giymek gibi kendi önlemlerini kendileri aldı. Sendika ise sürücülerden araçların içini dezenfekte etmelerini talep ediyor.

Lübnan’da özellikle yasal olarak faaliyet gösteren 50 bin aracın (Otobüs, taksi, kamyon) yanı sıra yasa dışı binlerce çalıştırılan araçlar dikkate alındığında alınan bireysel tedbirlerin tek başına yeterli olmadığı görülüyor.

Bu bağlamda Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanlığı’ndan kaynaklar Şarku’l Avsat’a yaptığı açıklamada, şimdiye dek toplu taşımayla ilgili herhangi bir önlem alınmadığını, bakanlığın bu konuyla ilgili genelge çıkarmakla ilgilenen organ olmadığını, bunun Koronavirüsle Mücadelede Önleyici Tedbirler ve Önlemler İzleme Komisyonu’nun görevi olduğuna dikkat çekti.

İlgili mercilerin önlem almadığı Lübnan’da günde 50 bin şoförün yanı 200 bin yolcu çeşitli bölgelere seyahat ediyor. Sürücülerin aldığı önlemler bireysel inisiyatifler. Bazıları, Dünya Sağlık Örgütü'nün (WHO) maske kullanımının önerisini dikkate alırken, nasıl kullanıldıklarının farkında bile değiller.

Kula bölgesindeki bir otobüs şoförü, vatandaşların kendi aldığı önlemler neticesinde yolcu sayısında düşüş olduğunu dile getirdi.

Verilen talimatlar doğrultusunda otobüsü her gün temizlediğini söyleye şoför, ne sendikaların ne de bakanlıkların kendileri için uyarıda bulunmadığını ifade etti.

Konuyla ilgili Şarku’l Avsat’a konuşan şoför, vatandaşların evden çıkmaması sebebiyle günlük 200 bin olan yolcu sayısının 20 bine düştüğünü söyledi.

Bazı şoförler ise bilinçli olarak çalışmalarını durdurdu. Beyrut’tan Sayda’ya yolcu taşıyan bir şoför Şarku’l Avsat’a yaptığı açıklamada, “Bazı sürücüler evde. Yolcu trafiği yüzde 80 oranında azaldı. Bazı önlemlerimiz var ama kimse konuyla ilgili önlem vermedi. Belediye bir söz verdi ama uygulamaya geçmedi” dedi.

Diğer yandan Mücadelede Önleyici Tedbirler ve Önlemler İzleme Komisyonu, hava taşımacılığı konusunda önlemler aldı.


Editörün Seçimi

Multimedya