İngiltere, koronavirüsle mücadele kapsamında halka açık etkinlikleri yasaklayacak

İngiltere, koronavirüsle mücadele kapsamında halka açık etkinlikleri yasaklayacak

Cumartesi, 14 Mart, 2020 - 11:00
Wimbledon Tenis Turnuvası da halka açık etkinliklerin yasaklanmasından etkilenecek (Reuters)
Londra/Şarku’l Avsat

İngiltere hükümeti, koronavirüs tehdidine karşı sıkı önlemler almadığı şeklindeki eleştirilerin artmasıyla salgının yayılmasını sınırlamak amacıyla bu hafta halka açık etkinlikleri yasaklamak için olağanüstü hal (OHAL) yasası çıkarmayı planlıyor.

Başbakan Boris Johnson, şuana kadar virüsün yayılmasını yavaşlatmak için diğer Avrupa ülkelerinde yürürlüğe giren bazı katı önlemlerin uygulanması şeklindeki baskılara dirense de İngiltere Premier Ligi maçları 4 Nisan'a ertelenirken organizatörler, Londra Maratonu gibi diğer spor etkinliklerinin de ileri tarihlere ertelediğini duyurdu.

Reuters’ın haberine göre İngiliz hükümetinden bir kaynak, halka açık etkinlikleri yasaklamak ve ilgili birimlere koronavirüs ile mücadelede ihtiyaç duydukları yetkileri vermek üzere OHAL yasası hazırladıklarını söyledi. Kaynak ayrıca mevzuatı bu hafta yayınlayacaklarını sözlerine ekledi.

İngiliz basınında yer alan haberlerde, halka açık etkinliklere ilişkin yasağın bu hafta başından itibaren yürürlüğe girebileceği kaydedilirken yasaktan Glastonbury Çağdaş Performans Sanatları Festivali, Wimbledon Tenis Turnuvası ve Büyük Ulusal Yarış olarak bilinen at yarışları gibi etkinliklerin etkilenebileceği vurgulandı.


Editörün Seçimi

Multimedya