DEAŞ’tan üyelerine koronavirüs talimatı: Avrupa’dan uzak durun, seyahatten kaçının

DEAŞ’tan üyelerine koronavirüs talimatı: Avrupa’dan uzak durun, seyahatten kaçının

Pazartesi, 16 Mart, 2020 - 08:00
Reuters
Londra/Şarku’l Avsat

Avrupa’nın farklı noktalarını hedef almaları için militanlarına çağrıda bulunan terör örgütü DEAŞ, koronavirüs nedeniyle destekçilerinin Avrupa'dan uzaklaşmalarını istedi. Örgüt, bugün üyelerine “salgının var olduğu topraklardan uzak durma” talimatı verdi.

Dünya Sağlık Örgütü (WHO), koronavirüsün şuandaki merkez üssünün Avrupa olduğunu açıklamıştı. El-Nabaa’nın haberine göre, bunun ardından DEAŞ, esner veya hapşırırken ağzı kapama, elleri düzenli olarak yıkama, Avrupa’ya seyahatten kaçınma gibi hususların bulunduğu “yasal direktifler” yayınladı.  

Bu direktifler kapsamında, virüse yakalanan DEAŞ üyelerinin virüsün yayılmaması için yerlerinde kalması, sağlıklı olanların ise salgının yoğun olduğu topraklara adım atmaması gerektiğine değinildi. Bu salgının “Allah’ın azabı olduğu, kendi kendine değil de Allah’ın iradesi altında gerçekleştiği” de vurgulandı.  

Diğer yandan, Fransa tarafından Cumartesi günü yapılan açıklamada, salgınla mücadelede kafe, mağaza, restoran ve sinemaların kapatılması gibi yeni tedbirler alındığı duyuruldu. Fransa Başbakanı Edouard Philippe, alınan bu prosedürlerin gıda dükkanları, eczane ve benzin istasyonlarını kapsamadığını açıkladı. Toplu taşımaya ara verilmeyeceğini belirten Philippe, vatandaşlardan bunları kısıtlı kullanmalarını talep etti. Aynı zamanda bireylerin yalnızca temel ihtiyaçlarını satın almak, hafif bir spor yapmak ya da seçimlerde oy kullanmak için dışarı çıkmalarını istedi. Önceden de binden fazla kişinin toplanmasını yasaklayan ve büyük spor müsabakalarını donduran Fransız hükümeti, okul ve üniversitelerin de kapatıldığını duyurdu.

İngiltere, vatandaşlarını öksüren veya soğuk algınlığı görülen kişilerden uzak durmaya çağırırken İran ise salgına yakalananların 10 bini aştığını açıkladı. İran’ın Kum şehrinde uydu ile çekilmiş mezar fotoğrafları, salgının tehlikesini ortaya koyuyor. Diğer yandan Suriye’de herhangi bir vaka belirtilmedi, hükümetin ülkenin sadece bir kısmını kontrol etmesi nedeniyle vakaların izlenemediği endişeleri ise sürüyor.


Editörün Seçimi

Multimedya