Hafter, Türkiye’nin Libya’dan çıkması şartıyla ateşkese hazır

Hafter, Türkiye’nin Libya’dan çıkması şartıyla ateşkese hazır

Pazartesi, 16 Mart, 2020 - 08:15
Trablus’ta UMH’ye bağlı unsurlar (AFP)
Kahire/Şarku’l Avsat

Halife Hafter liderliğindeki Libya Ulusal Ordusu’nun (LUO) Sözcüsü Tuğgeneral Ahmed el-Mismari, ‘Türk kuvvetlerinin ülkeden ayrılması şartıyla’ Fayiz es-Serrac liderliğindeki Ulusal Mutabakat Hükümeti (UMH) güçleri ile ateşkese hazır olduklarını açıkladı.

AFP’ye göre Tuğgeneral el-Mismari, Kahire’de yaptığı basın toplantısında, Türk kuvvetleri ve Libya’ya getirilen paralı askerlerin ülkeden ayrılması şartıyla UMH güçleri ile ateşkese hazır olduklarını dile getirdi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, geçtiğimiz yılın sonunda UMH ile varılan iki anlaşma kapsamında Türk askerlerini Libya'ya göndermeye başlamıştı.

Libya'daki Türk askeri personel sayısı hakkında açıklamalarda bulunan El-Mismari, “Subay, danışman ve askeri anlamda bine yakın kişi var. Bu veriler değişebilir.” dedi.

Libya'daki Suriyeli paralı asker sayısının 7 bin 500 olduğunu ifade eden Mismari, Libya topraklarına haftada 300 ila 400 arasında paralı asker getirildiğini söyledi.

Libya’da çatışan taraflar arasında 12 Ocak'ta ateşkes yürürlüğe girdi, ancak düzenli olarak ihlal edildi.

El-Mismari bu konuya ilişkin ise, “Ateşkes teröristler tarafından birçok kez ihlal edildi” dedi.

LUO Sözcüsü son olarak, “Trablus’taki Mitiga Havalanı’nda hava savunma ve topçu sistemleri vurularak tamamen imha edildi.” şeklinde bir iddiada da bulundu.


Editörün Seçimi

Multimedya