Batı, Lübnan’ı kurtarma planını hızlandırmak için baskı yapıyor

Batı, Lübnan’ı kurtarma planını hızlandırmak için baskı yapıyor

Pazartesi, 16 Mart, 2020 - 10:15
Diyab, geçen Şubat ayında Laricani ile bir araya geldi (el-Vataniye)
Beyrut/ Halil Felihan

Batılı yetkililer, Lübnan Başbakanı Hasan Diyab’a ekonomik ve finansal durumun kötüleştiği bir dönemde, kurtarma planının tamamlanması gerektiği önerisinde bulundu. Plan, ‘Lübnan’a çok daha fazla yardım sağlanmasını’ içeriyor.

Diplomatik kaynakların Şarku’l Avsat’a aktardığına göre, Avrupalı dışişleri bakanlıklarındaki yetkililer, Avrupa ülkelerini ‘Lübnan’a yardımda bulunmaya ve Diyab’ı da (Müstakbel Hareketi ve İlerici Sosyalist Parti’nin) eleştirilerine yanıt vermemeye’ çağırdı. Yetkililer, gelecek Mayıs ayında kurtarma planının uygulanması gerektiğine dikkati çekti. Diyab, daha önce Beyrut’ta bir araya gelen birçok Avrupalı büyükelçiye bu taahhütte bulunmuştu. Yetkililer ayrıca, planla görevli ekibin, belirlenen vakitten önce başarıya ulaşmak için gece gündüz çalışması gerektiğine dikkati çekti.

Batılı yetkililer, planın, Mayıs ayında resmi olarak belirlenen tüm bu tarihlerle uygun olmadığını söyleyen Avrupa Birliği uzmanlarının ifadelerine de dikkati çekti. Birçok Avrupa ülkesi, hazırlık aşamasında bir dizi projeyi hızlandırmak ve reform için teknik tavsiye sağlamak üzere uzmanlar göndermek istediklerini açıkladı.

Öte yandan birçok Avrupalı büyükelçi, Başbakan Diyab ve diğer yetkililerin, İran İslami Şura Meclis Başkanı Ali Laricani ile görüşmesinden rahatsızlık duyduklarına dikkati çekti. Laricani, geçen Şubat ayında Beyrut’a ziyarette bulunmuştu. Söz konusu büyükelçiler, Lübnanlı diplomatların, Lübnan’ın İran ile diplomatik bir ilişkisi olduğu yönündeki cevaplarından ikna olmadılar.

Öte yandan istihbarat yetkilileri, dolar kuru üzerinden yapılan manipülasyonları takip etmeyi sürdürüyor.


Editörün Seçimi

Multimedya