​Mısır’da dezenfekte çalışmalarına ordu da katıldı

​Mısır’da dezenfekte çalışmalarına ordu da katıldı

Çarşamba, 18 Mart, 2020 - 15:00
Bir sağlık çalışanı dün Kahire’deki devlet dairlerini strelize ederken (EPA)
Kahire/Muhammed Nebil Hilmi

Mısır ordusu, üniversitelerde görülen koronavirüs ile mücadele için alınan önlemlerin bir parçası olarak dezenfekte operasyonlarına katılma kararı alırken, Sağlık Bakanlığı, 30 yeni vakanın görüldüğünü ve böylece ülkedeki vaka sayısının 196’ya yükseldiğini duyurdu. Mısır’da virüs sebebiyle hayatını kaybedenlerin sayısı ise 6’ya yükseldi.

Mısır Silahlı Kuvvetleri’nin almış olduğu bu karar, ülkedeki yeni vaka ve ölü sayılarının açıklanmasının ardından geldi. Sağlık Bakanlığı, iki hafta önce Kanadalı bir çalışanda görülen korona sebebiyle yaklaşık 2 bin 700 kişinin çalıştığı bir petrol şirketine uygulanan karantina kararının ise sona erdiğini açıkladı.

Mısır Cumhurbaşkanı Abdulfettah es-Sisi, silahlı kuvvetlerin ortaya çıkan virüs tehdidiyle yüzleşmek adına Mısır halkının güvenliğini korumak için devlet kurumlarıyla işbirliği halinde çalışacağını söyledi.

Resmi açıklamaya göre, Silahlı Kuvvetlerin Kimyasal Harp Dairesi, koronavirüsle mücadele amaçlı çok sayıda vatandaşın uğradığı üniversite, okul ve bazı tesisleri içeren yerlerde önlemlere başlarken, Ezher ve Ayn-Şems üniversitelerindeki idari bölümler, derslikler, teraslar, iç mekanlar ve laboratuvarların dezenfekte edildiği kaydedildi.

Mısır Sağlık Bakanlığı Sözcüsü Dr. Halid Mücahid dün yaptığı açıklamada, 78 yaşındaki İtalyan ve 70 yaşındaki bir Mısırlının koronavirüs sebebiyle hayatını kaybettiğin belirtti. Bahsi geçen kişilerin karantina için belirlenen hastanelerde vefat ettiğini belirten sözcü, ülkedeki önlemlerin artırıldığını belirterek, bu kişilerle temasa geçen ailelerin ise teste tabi tutulduğunu bildirdi.

Sözcü, Sağlık Bakanlığı tarafından önceki gün duyurusu yapılan ölüm vakalarına değinerek, ölenlerden birinin 72 yaşındaki bir Alman vatandaşı olduğunu ve Mısır’ın güneyinde yer alan Luksor’da hayatını kybettiğini, diğerinin ise Nil Deltası’ndaki Dekahliye’deki bir Mısırlı olduğunu vurguladı. Mücahid bu vakanın 12 Mart’ta tarihinde hayatını kaybeden Mısırlı kadınla temas halinde olan bir kimse olduğunu dile getirdi. Sözcü aynı aile içerisinde yapılan testler sonucu pozitif çıkan 3 vakanın olduğunu da belirtti.

Diğer yandan Mısır Sağlık ve Nüfus Bakanı Hala Zayed, Nil Delta’sındaki Dekahliye’de bulunan bir köydeki 300’ü aşkın ailenin, koronavirüs bulaşmış kişilerle temas ettikleri gerekçesiyle test edilecekleri için karantina altına alındığını duyurdu.

Zayed önceki akşam MBC Mısır televizyon kanalı ile gerçekleştirdiği telefon bağlantısında, Dekahliye’de 300’ü aşkın ailenin karantinaya alındığını söyledi. Dekahliye, sonuncusu önceki gün olmak üzere Kovid-19 salgını sebebiyle iki ölüm vakasının yaşandığı bir yer.

Diğer yandan Mısır Sağlık Bakanlığı, Kanadalı bir kişide görülen virüsün ardından 2 bin 750 işçinin karantinaya alındığı petrol şirketinin karantina süresinin sona erdiğini duyurdu. Bakanlık karantina altına alınan kişilere yapılan testlerin negatif çıktığını bildirdi.

Bakanlık açıklamasında, şirketteki tüm kişilerin önlem amaçlı belirli aralıklarla testlere tabi tutulacakları ifade edildi.


Editörün Seçimi

Multimedya