Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

İngiltere’de hükümet, koronavirüsle mücadele için iki yıl sürecek olağanüstü yetkiler talep ediyor

İngiltere’de hükümet, koronavirüsle mücadele için iki yıl sürecek olağanüstü yetkiler talep ediyor

Çarşamba, 18 Mart, 2020 - 15:00
İngiltere Başbakanı Boris Johnson (AFP)

İngiltere hükümeti, yeni tip koronavirüs ile mücadele amaçlı halk sağlığını korumak ve sağlık hizmetlerinde çalışanları harekete geçirmek için hükümete olağanüstü yetkiler veren “acil durum tasarısı” ortaya koydu.

Yarın Avam Kamarasına sunulacak yasa tasarısı, Ulusal Sağlık Sistemi’nin (NHS) virüsle mücadelesine yardımcı olmayı amaçlıyor.

Tasarı kapsamında polis halk sağlığını korumak için insanları gözaltına alıp tecrit edebilecek güce sahip olacak. Bu kapsamda sağlık çalışanları ve emekli sosyal hizmet uzmanları tekrara çalışmaya davet edilebilir. Hastaların bakımına yardımcı olan gönüllülerin kendi işlerinin dört hafta süreyle askıya alınmasına izin veren garantiler mümkün. Hastanelerdeki idari işlemler ise virüsle mücadele kapsamında basitleştirilecek.

AFP’nin haberine göre, hükümet tarafından hazırlanan acil durum tasarısındaki prosedürlerin tamamı derhal yürürlüğe girmeyecek. Prosedürlerin en fazla iki yıl boyunca geçerli olması bekleniyor.

Times gazetesi, tasarının milletvekilleri tarafından oylama yapılmadan kabul edilmeyeceğini aktardı. Tasarının önümüzdeki hafta yapılması planlanan parlamento oturumundan önce yürürlüğe girmesi bekleniyor.

İngiltere’de muhalefetteki İşçi Partisi Milletvekili Chris Bryant, ‘katı acil durum tedbirlerini’ eleştirerek, parlamento tarafından “düzenin sağlanması” çağrısında bulundu.


Editörün Seçimi

Multimedya