​WHO, Afrika’yı en kötü senaryoya hazır olmaya çağırdı

​WHO, Afrika’yı en kötü senaryoya hazır olmaya çağırdı

Perşembe, 19 Mart, 2020 - 08:30
Cenevre/Şarku’l Avsat

Dünya Sağlık Örgütü (WHO), Afrika’yı yeni Koronavirüs (Covid-19) tehdidiyle yüzleşmek için “uyanık olmaya” çağırdı. Kıta’nın virüs ile ilgili olarak “en kötü senaryoya” hazırlıklı olması gerektiğini belirtti. Örgüt Genel Sekreteri Tedros Adhanom Ghebreyesus internet üzerinden yaptığı canlı yayında “Afrika’ya verilebilecek en iyi tavsiye, en kötü senaryoya hazırlıklı olmak ve şu andan itibaren hazırlık yapmaktır” ifadelerini kullandı.

Burkina Faso’da koronavirüs sebebiyle ilk ölüm önceki gün kayıtlara geçti. Bu, salgının Afrika’da hızlı bir artış göstermesine rağmen etkisinin halen düşük seviyede seyrettiği Sahra Altı Afrika’da kaydedilen ilk örnek oldu. Sahel bölgesindeki potansiyel olarak eksiklikleri olan 20 milyon nüfusa sahip bu ülkede şimdiye kadar virüsten etkilenen kişi sayısı 27 kişiye ulaştı.

Ancak başkent Vagadugu sakinleri, ilk ölümün ilan edilmesine rağmen halen normal hayatlarına devam ediyor. AFP’nin bildirdiği üzere herkesin gündelik hayatına devam ettiği şehirde sokaklar halen kalabalık. Yine de Fildişi Sahili’nin aksine marketlere akın edilmiyor.

27 vakanın kaydedildiği Batı Afrika’daki Senegal, koronavirüsten en fazla etkilenen ülke konumunda. AFP’nin aktardığına göre (Kuzey Afrika ve Sahra Altı Afrika olmak üzere) Afrika Kıtası’nda şu ana kadar kaydedilen vaka sayısı 588’e ulaştı. Mısır’da 6, Cezayir’de 6, Fas’ta 2, Sudan’da 1 ve Burkina Faso’da 1 olmak üzere toplam 16 vaka ölüm gerçekleşti. Veriler, koronavirüsün Kıta’nın kuzeyindeki ülkeleri diğerlerine nazaran daha çok etkilediğini ve 196 vaka ile Mısır’ın virüsten en çok etkilenen ülke olduğunu gösteriyor. Sahra Altı Afrika’da 116 ile en yüksek vaka Güney Afrika’da kaydedildi. Güney Afrika, Nijerya ile birlikte Kıta’nın en büyük ekonomik gücü olarak görülüyor.


Editörün Seçimi

Multimedya