​Tanımlanamayan vakalar Lübnan’ı endişelendiriyor

​Tanımlanamayan vakalar Lübnan’ı endişelendiriyor

Cuma, 20 Mart, 2020 - 07:15
Şiddetli yağmur ve salgın korkusunun insanları uzak tutmaya yardımcı olduğu Beyrut sahilinin bir kısmı (AFP)
Beyrut/Şarku’l Avsat

Lübnan’da 16 yeni tip koronavirüs vakası daha kaydedildi ve bu vakalarla birlikte virüs bulaşmış kişi sayısı 149’a yükseldi. Sağlık Bakanı Hamad Hasan, bu kişiler arasında hastalığı tanımlanamayan 6 vaka olduğunu belirterek, “Bu da tehlikenin arttığı anlamına geliyor” ifadelerini kullandı. Lübnan Sağlık Bakanı ayrıca, güvenlik güçlerinden insanların evlerinden ayrılmalarını engelleyecek kadar katı olmalarını istedi.

Sağlık Bakanı, “21 Şubat’tan 19 Mart 2020 tarihine kadar laboratuvar testleriyle onaylanan vaka sayısı 149’a ulaştı. Refik Hariri Devlet Üniversitesi Hastanesinde teşhis edilen vakalar ve Bakanlık tarafından onaylanan diğer üniversite hastanelerinden bildirilen vakalar da dahil olmak üzere, 16 yeni vaka kaydedildi” ifadelerini kullandı

Bakanlık, hastalığın bulaştığından şüphe edilen kişilerden örnek alınmaya devam edildiğini, virüs bulaşmış kişilerle temas edenlerin takip edildiğini ve virüsün sık görüldüğü ülkelerden gelenlerin sürekli olarak denetlendiğini belirtti.

Öte yandan, ülkede korona endişeleri giderek artarken, dün bir Lübnan İç Güvenlik Kuvvetleri üyesi, başkent Beyrut'taki sahilde spor yapan bir kişiyi, Bakanlar Kurulu’nun evden çıkmama kararını ihlal ettiği gerekçesiyle gözaltına aldı.


Editörün Seçimi

Multimedya