Rus güvenlik güçleri DEAŞ’a kaynak sağlayan bir hücreyi çökertti

Rus güvenlik güçleri DEAŞ’a kaynak sağlayan bir hücreyi çökertti

Cumartesi, 21 Mart, 2020 - 08:15
DEAŞ’ı finanse eden örgütten bir üyenin yakalanış anı (Rus Federal Güvenlik Güçleri’nin Medya Ofisi)
Moskova/ Taha Abdulvahid

Rus Federal Güvenlik Güçleri, DEAŞ terör örgütünü finanse etmek için bağış toplayan bir hücrenin çökertildiğini duyurdu. Öte yandan çeşitli platformlarda kimliği belirsiz kişilerce, ‘bubi tuzakları’ ve patlayıcılar yerleştirildiğine dair uydurma mesajlar yayıldı. Rus Güvenlik Güçleri tarafından yapılan açıklamada, mesajların 3 Mart’ta gönderilmeye başlandığı ifade edilerek uçaklarda patlayıcı bulunduğuna dair uyarılar yapıldığı bildirildi. Dün uçaklara bubi tuzağı kurulduğuna dair 10 mesaj gönderildiği belirtildi. Mesaja konu uçaklardan bazılarının o sırada havada bazılarının ise Şeremetyevo Uluslararası Havalimanı da dahil olmak üzere çeşitli pistlerde olduğuna dikkat çekildi.  

Rus Federal Güvenlik Servisi tarafından dün yapılan açıklamada, DEAŞ terör örgütünü maddi kaynak sağlayan bir hücre tespit edildiği ve üyelerinin yakalandığı bildirildi. Açıklamaya göre, terör örgütünün faaliyetlerini engellemek için Federal Mali Denetim Ajansı ile işbirliği yapıldığı aktarıldı. Kırım, Rusya’nın güneyindeki Rostov ve ülkenin kuzeydoğusunda yer alan Komi Cumhuriyeti’nde de bu hücreye bağlı olduğundan şüphelenilen kişiler tutuklandı.

Elde edilen bilgilere göre şüpheliler, hayır işleri kisvesi altında fon toplayıp DEAŞ’a aktarmak üzere bölgesel bir ağ oluşturdular. Hücre yaklaşık 2 milyon Rus rublesi toplayarak teröristlere bu parayı gönderdi.

Operasyon sırasında yapılan araştırmalarda güvenlik güçleri, iletişim cihazları, para transfer araç ve belgeleri ele geçirdi. Rostov eyaletindeki güvenlik hizmetlerinden bir kaynak, TASS haber ajansına yaptığı açıklamada, terör örgütlerini finanse ettiğinden şüphelenilen bir kişinin gözaltına alındığını açıkladı. Mahkeme, davanın soruşturulacağı 2 ay boyunca şahsın tutuklu yargılanmasına karar verdi.

Öte yandan Rusya’da ‘telefon ve e-posta üzerinden gerçekleştirilen terör faaliyetleri’ yeni bir aşamaya girdi. Yetkili bir kaynak TASS haber ajansına yaptığı açıklamada, çeşitli platformlarda kimliği belirsiz kişilerce, ‘bubi tuzakları’ ve patlayıcılar yerleştirildiğine dair uydurma mesajlar yayıldığını aktardı. Rus Güvenlik Güçleri tarafından yapılan açıklamada, mesajların 3 Mart’ta gönderilmeye başlandığı ifade edilerek uçaklarda patlayıcı bulunduğuna dair uyarılar yapıldığı bildirildi. Dün uçaklara bubi tuzağı kurulduğuna dair 10 mesaj gönderildiği belirtildi. Mesaja konu uçaklardan bazılarının o sırada havada bazılarının ise Şeremetyevo Uluslararası Havalimanı da dahil olmak üzere çeşitli pistlerde olduğuna dikkat çekildi. Uçaklara bomba ve bubi tuzağı yerleştirildiğine dair toplamda 30 mesaj gönderildi. En fazla uyarının 6 mesajla 17 Mart tarihinde yapıldığı kaydedildi.


Editörün Seçimi

Multimedya