İsrail, Doğu Kudüs'teki Filistinlileri tecrit etmeye başladı

İsrail, Doğu Kudüs'teki Filistinlileri tecrit etmeye başladı

Cumartesi, 21 Mart, 2020 - 08:30
Batı Şeria’da İsrail ile sınır duvarları yakınında düzenlenen Filistin gösterileri (Reuters)
Tel Aviv/Şarku’l Avsat

Kudüs’ü Doğu ve Batı olarak yeniden bölme kararının resmi olarak reddedilmesine rağmen, İsrail polisi ve sınır muhafızları, pratikte bu bölme işlemlerine başladı. Yeşil Hat’tın geri kalanında birkaç kontrol noktası kurarak, koronavirüsün yayılmasını önleme bahanesiyle birçok Arap vatandaşını işgal altındaki doğu kısmına geri gönderdi.

Tel Aviv'deki siyasi kaynaklar, İsrail yetkililerinin Kudüs’ün iki kısmı arasındaki teması önlemeye çalıştığını bildirdi. Kararın hükümet ve güvenlik hizmetlerinin liderleri ile koordineli olarak alınmasına rağmen uzun vadeli ve siyasi bir amacının olmadığı belirtildi. Bu kapsamda konulan barikatların Batı Kudüs'teki doktor ve hemşireler gibi hayati sektörlerde çalışan yüzlerce Filistinliyi kapsamayacağı bildirildi.

İsrail makamları, koronavirüs bahanesiyle yargı makamlarının kontrolü dışında hareket etmelerine izin veren acil durum düzenlemeleri getirdi. Filistinliler ise polis kuvvetleri, sınır muhafızları ve istihbarat güçlerinin işgal altındaki Arap Kudüs’ünün birçok bölgesinde katı teftişler gerçekleştirdiğinden, Silvan mahallesinde şiddet uyguladığından ve kurumlar ile sosyal ve siyasi hareketlerini durdurduğundan şikayet etti. Pazar gününden itibaren, Batı Şeria’daki çevresinden Kudüs mahallelerinin İsrail makamları tarafından tam bir tecrite tâbi tutulması, hem duvarın arkasında yaşayanlardan İsrail kimlik kartına sahip Kudüslülerin şehre girişinin hem de şehrin içinde yaşayan Kudüslülerin Filistin Otoritesi’ne ait bölgelere girişinin engellenmesi amaçlanıyor.

Diğer yandan, Batı Şeria ve Doğu Kudüs'te dün nispeten sakinlik hâkimdi. Filistin Sağlık Bakanlığı'nın talimatlarına uyan vatandaşlar, İsrail yerleşim yerlerine ve kendilerine uygulanan baskıya karşı düzenledikleri haftalık barışçıl gösterileri -Kafr Kaddum’daki hâriç- durdurdu. Mescid-i Aksa’ya ibadet etmek için gidenler ise azaldı; Cuma namazına yalnızca 500 kişi katıldı. İbadet edenlerin azalmasında Mescid-i Aksa’nın kapılarına barikatlar kurup geçişe izin vermeyen İsrail kuvvetlerinin de parmağı vardı; mescide zorla girmeye çalışan bir genç ise tutuklandı.

Dün, Doğu Kudüs’teki Vadi el-Cevz mahallesinde Cuma namazını evde kılmayı reddedenlere saldıran işgal kuvvetleri, Müslümanları dağıtmak için gaz ve ses bombaları kullandı.

Kafr Kaddum’da ise, vatandaşlar yerleşimciliğe karşı düzenledikleri ve işgal ordusunun 16 sene önce kapattığı caddenin açılmasını talep ettikleri yürüyüşlerinden vazgeçmedi. İşgal ordusunun yürüyüşü bastırarak kauçuk kaplı metal mermi, gaz ve ses bombaları kullanması sonucunda 60 vatandaş yaralandı. Yaralılara Filistin Kızılay’ı müdahalede bulunularak tedavi etti.

Kalkilya’daki medya sözcüsü ve Kafr Kaddum Halk Direnişi Koordinatörü Murad Şitevi, İsrail’in bu şiddeti ve gerçek mermiler kullanması sonucunda 63 yaşındaki Mueyyed Şitevi’nin bacağından yaralandığını bildirdi. Atılan zehirli gaz sonucunda ise birçok gösterici boğulma tehlikesi yaşadı.


Editörün Seçimi

Multimedya