Tunus, ‘İtalya senaryosu’ endişesiyle karantinada

Tunus, ‘İtalya senaryosu’ endişesiyle karantinada

Cumartesi, 21 Mart, 2020 - 09:30
Tunus hava sahası dün geceden başlayarak hava trafiğine kapatılmadan önce dün Kartaca Tunus Uluslararası Havalimanı'nda yolcu kalabalığı (DPA)
Tunus/ Munci es-Saidani

Tunus Cumhurbaşkanı Kays Said dün yaptığı açıklamada, ortaya çıkan koronavirüsün yayılmasını önlemeye yönelik atılan adımlar kapsamında zorunlu durumlar hariç şehirler arası seyahatin yasaklandığını ve halkın mecbur olmadığı sürece evlerinden çıkmaması gerektiğini söyledi. Alınan bu karar, Tunus makamlarının ülkeye yapılacak uçuşları askıya alma kararının ardından geldi.

DPA’nın haberine göre, Kartaca Uluslararası Havalimanı dün ülkede mahsur kalan ya da ikamet eden yabancı uyruklu kimselerin tahliyesinin hızlanmasıyla geçici bir tıkanıklık yaşadı.

Dün Tunus'ta yeni tip koronavirüs (Kovid-19) nedeniyle ilk ölüm kaydedilirken, ülkedeki toplam vaka sayısı ise 54’e yükseldi. Ülke, hastalığa kurban gideceklerin sayısı konusunda Avrupa’da yaşananlardan ötürü büyük endişe yaşıyor.

Tunus Sağlık Bakanlığına bağlı Yeni ve Gelişen Hastalıklar Milli Gözlemevi Genel Müdürü Nassaf bin Aliyye, dün düzenlediği basın toplantısında, 79 kişiye daha Kovid-19 testi yapıldığını ve bunlardan 15'inin test sonucunun pozitif çıktığını söylemişti. Açıklamada, Tunus’ta koronavirüs sebebiyle hayatını kaybeden kişinin Türkiye’den Tunus’a geldiği ve kendisini evde izole ettiği aktarıldı.

Bin Aliyye, böylece ülkedeki vaka sayısının 54'e yükseldiğini ifade ederek, bunlardan 4’ünün durumun kritik olduğunu 44 hastanın Tunuslu, 20’sinin ise yabancı olduğunu ifade etti.

Susa (Sousse) Şehri bölge Sağlık Müdürü Sami er Rakik, koronavirüsün kurbanının cenaze törenin halka kapalı olacağını belirterek, belediye ve sağlık hizmetlerinin tüm prosedürleri yerine getireceğini bildirdi.

Tunus’taki vakaların 17’si Tunus vilayeti, 13’ü Aryana, 4’ü Susa, 3 ise Mehdiye ve Munastır’da görüldü. Bizerte, Kayravan, Ben Arus gibi illerde birer vaka görülürken, bazı şehirlerde ise iyileşme kaydedildi. Bin Aliyye, koronavirüs ulaşmış kişilerin ortalama yaşının 45 olduğunu bildirdi.

Tıbbi bir kaynak, Tunus'un komşu ülkelere kıyasla kritik aşamaya geçtiğini ifade etti. Kaynak açıklamasında, yeni kaydedilen rakamların, Tunus'un, salgını tespit etmek için yürütülen laboratuvar analizlerinin eksik olması nedeniyle, yaralıların gerçek sayılarının çok daha fazla olması olasılığı ile karşı karşıya olduğu anlamına geldiğini belirterek, İtalya gibi senaryo yaşanabileceğini ifade etti. Kaynak, başkent dahil olmak üzere virüsün görüldüğü şehirlerin karantina altına alınması gerektiği çağrısında bulunarak, gerçek vaka sayısının resmi olarak ilan edilenin iki katı olabileceğini aktardı.

DPA’nın haberine göre, Tunus Diyanet İşleri Başkanlığı, camilerde cemaatle namazı yasaklarken, ancak minareler aracılığıyla Kur'an-ı Kerim tilaveti ve duaların yayınlamaya devam ettiği belirtildi. Tunus’un başkentindeki minarelerden Kuran-ı Kerim tilaveti yükselirken, endişe ve korku dolu halk başta eczaneler olmak üzere perakende satış noktalarının önünde uzun kuyruklar oluşturdu.


Editörün Seçimi

Multimedya