4 bin 80 kişinin karantinada olduğu Suudi Arabistan'da toplu taşıma ve iç hat uçuşları askıya alındı

4 bin 80 kişinin karantinada olduğu Suudi Arabistan'da toplu taşıma ve iç hat uçuşları askıya alındı

Cumartesi, 21 Mart, 2020 - 09:45
Suudi Arabistan Sağlık ve Maliye Bakanları dün ortak bir basın toplantısında bir araya geldi (SPA)
Riyad/Salih ez-Zeyd

Yeni tip koronavirüs salgınındaki ilk vakayı Mart ayının ikinci günü kaydeden Suudi Arabistan, dün, 70 yeni vaka ile en yüksek günlük vaka sayısını kaydetti.

Suudi Sağlık Bakanlığı, teşhis edilen yeni vakalardan 11’inin Fas, Hindistan, Ürdün, Filipinler, İngiltere, Birleşmiş Arap Emirlikleri (BAE) ve İsviçre’den geldiğini bildirdi. Söz konusu şahıslar, havaalanından alınarak, konuk evlerinde karantinaya alındı. Yeni teşhis edilen vakalardan birinin ise Riyad’dan olduğu belirtildi.

Bakanlık tarafından yapılan açıklamada, geri kalan 58 vakadan bazılarının daha önceden tespit edilen vakalarla temas etmekten, bazılarının ise düğün kutlamaları, taziye ve aile buluşmaları gibi sosyal etkinliklere katılmaktan kaynaklandığı ifade edildi.

Bakanlık, 70 vakadan 49’unun Riyad’da, 11 tanesinin Cidde’de, 2’sinin Mekke’de; Medine, Dammam, Zahran, Katîf, Bâha, Tebük, Bişa ve Hafar el-Batın şehirlerinde ise birer vaka olduğuna işaret etti.

Kaydedilen son vakalarla birlikte, Suudi Arabistan’daki Kovid-19 toplam vaka sayısı 344’e yükseldi. Bunlardan 8’i iyileşirken diğerleri izolasyon prosedürlerine göre sağlık kontrolüne tabi tutuluyor. Vakalardan ikisinin durumunun kritik olduğu belirtildi.

Sağlık Bakanlığı, el sıkışmaktan kaçınmak, elleri rutin olarak yıkamak, kalabalık ortamlardan uzak durmak konusunda herkesi kurallara ve yönergelere uymaya çağırdı ve böylece bireyin hem kendini hem de toplumu koruyacağını belirtti. Aynı zamanda, virüsle ilgili sorular veya merak edilen konular hakkında herkesi doğrudan “937 Sağlık İletişim Merkezi” ile temasa geçmeye davet ederek, resmi kaynaklardan bilgi almanın, söylentilere ise aldanmamanın gerekliliğine vurgu yaptı.


İç hat uçuşları ve toplu taşıma askıya alındı

Suudi Arabistan bugün, koronavirüs salgınıyla mücadelede sağlık otoriteleri tarafından tavsiye edilen önlemler bağlamında, 14 gün boyunca iç hat uçuşlarının hava hareketinin askıya alınması, taksi ve toplu taşıma araçlarının ise durdurulması kararını uygulamaya başladı. Hava taşımacılığı kapsamında izin verilen hizmetler için kullanılacak taksiler ise karar dâhilinde değil.

SPA’nın haberine göre, İçişleri Bakanlığı'ndaki resmi bir kaynak dün yaptığı açıklamada, bugün sabah saat 06.00’da başlayan söz konusu kararın tıbbi ve özel uçuşlar gibi insani ve gerekli durumları istisna tuttuğunu belirtti. Kaynak, otobüs yolculuklarının da aynı şekilde 14 gün süreyle askıya alındığını, ancak devlet kurumlarına, kamu veya özel sektöre ait tesislere ve çalışanlarını taşıyan ticari kuruluşlara ait otobüslerin hâriç tutulduğunu açıkladı.

Alınan ihtiyati tedbirler, Ulaştırma Bakanlığı'nın yolcu taşımacılığı uygulamalarının ihlallerini acilen engellemede İçişleri Bakanlığı, İletişim ve Bilgi Teknolojileri Komisyonu ve ilgili diğer yetkililerle koordinasyon kurmasına olanak sağladı. 


Tren hizmetleri de 14 gün süreyle askıya alındı

Tren hizmetlerinin 14 gün süreyle askıya alınması da söz konusu ulaşım kararı dâhilinde. Abkayk ve Hufuf üzerinden geçen Riyad-Dammam hatları, el-Mecma, Kasım ve Hail’den geçen Riyad-Cevf tren hattı ve Harameyn Hızlı Treni seferleri, bu kapsamda askıya alındı. Riyad’daki el-Caf Limanı ile Dammam’daki Kral Abdulaziz Limanı arasındaki yük treni ve Suudi Demiryolları Şirketi’ne (SAR) ait madencilik treni gibi ticari taşıma trenleri ise çalışmaya devam ediyor.

Bununla birlikte, askıya alma kararının sağlık, gıda, telekomünikasyon, enerji ve su gibi hayati sektörlerdeki taşımacılıkları ya da gerekli güvenlik transferlerini içermediği belirtildi.

Suudi Arabistan Sağlık Bakanı Dr. Tevfik bin Muhammed er-Rebia, koronavirüsü önlemek için birçok önlem alan Suudi hükümetinin bu krizi aşmak için sağlık sektörünü cömertçe desteklediğini doğruladı. Rebia, vatandaş ve sakinlerin bu önlemlere uyacaklarını ve evde kalacaklarını umduğunu dile getirdi.

Dr. Rebia, bu küresel salgının ciddi zorluklarının olduğunu, bu yüzden de herhangi bir beklentinin öne sürülemeyeceğini, ancak yine de önlem almaya devam edileceğini belirtti. Ülkesinin bu hususta şeffaf davranarak vakaları dakik bir şekilde açıkladığını ve ayrıntıları bildirdiğini belirten Rebia, aynı zamanda vakaların temasta bulunduğu kişilerin de izlendiğini vurguladı. Bu hususa “sağlık istihbaratı” benzetmesini yapan Rebia, bu şekilde salgının yayılmasının önüne geçildiğini ifade etti.


4 bin 80 kişi karantinada

“Şimdiye kadar keşfedilen bir tedavi veya aşının olduğu doğrulanmamakla birlikte, bu çalışmaların aylar sürmesi beklenmekte” ifadelerini kullanan Rebia, sıtma tedavisinin ve bazı antibiyotiklerin koronavirüsün neden olduğu hastalığın etkilerini azaltmaya yardımcı olduğunu açıkladı. Bakan Rebia, iyi otellere benzeyen konutlar ya da uygun görülen konut komplekslerinin karantina alanları olduğunu, gerekli tüm hizmetlerin buralarda sağlandığını vurguladı. Böylece kişinin sağlık ve güvenliğinin takip edildiği karantina prosedürlerinin gerçekleştirildiğini belirten Rebia, şuan 4 bin 80 kişinin bu alanlarda karantina altında bulunduğunu bildirdi.


16 bin kişiye test yapıldı

Sağlık Bakanlığı Sözcüsü Dr. Muhammed el-Abdulali, toplamda en az 16 bin kişiye test yapıldığına ve büyük bir çoğunluğunun negatif çıktığına değindi. Aynı zamanda şu ana kadar 250 bin kişinin 937 Sağlık İletişim Merkezi’ne danışıp soru sorduklarını belirtti. Abdulali, vatandaşların, koronavirus belirtileri hakkında bir kişisel değerlendirme hizmeti olan akıllı telefon uygulamasından yararlanabilecekleri tavsiyesini de yeniledi.


İlaç, ecza ürünleri ve tıbbi cihaz ihracatı askıya alındı

Krallığın tüm bölgelerinde bulunan tıbbi malzeme üretimi ulusal fabrikaları teşvik eden komisyon, salgın konusunda zorlukların üstesinden gelmede entegre ve devamlı çalışılması üzerinde duruyor. Zirâ bu fabrikalar, salgının yayılmasını önlemede maske ve dezenfektan gibi malzeme üretmede hız kazanmaya çalışıyor. Ülke vatandaşları ve sakinlerinin ulaşabilmesinin garanti altına alınması için ilaç, ecza ürünleri ve tıbbi cihaz ihracatı ise bu konudaki önlemler kapsamında askıya alınmış durumda.


Kuveyt

24 saat içerisinde, koronavirüse bağlı 11 yeni vaka kaydeden Kuveyt’te toplam vaka sayısı 159’a çıktı. 4 yeni vakanın iyileşmesi sonucu toplamda 22 kişinin iyileştiği kaydedildi. 11 vakadan 10’unun İngiltere, birinin ise İsviçre ile bağlantılı olduğunu belirten Kuveyt Sağlık Bakanlığı Sözcüsü Abdullah es-Sened, bunlardan 10’unun Kuveyt vatandaşı, birinin ise Lübnan uyruklu bir Kuveyt sakini olduğunu açıkladı. Toplamdaki vakalardan 5’i yoğun bakımdayken üçünün durumunun kritik olduğu bildirildi.


BAE

BAE, Körfez İşbirliği Konseyi ülkeleri vatandaşlarının ülkeye giriş prosedürlerini bugünden itibaren güncellemeye karar verdi. Kararın yürürlüğe girmesinin ardından BAE topraklarına girenlerin 14 gün boyunca ev karantinasına tâbi tutulacağı bildirildi.


Bahreyn

Bahreyn’de iki vakanın iyileştiği açıklandı. Böylece, koronavirüsten kurtulan kişi sayısı 112’ye yükseldi.


Umman

Umman Sağlık Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada, Perşembe günü 9 yeni koronavirüs vakasının kaydedildiği, toplam vaka sayısının 48’e çıktığı belirtildi. Bakanlık, yeni kaydedilen 8 vakanın Umman vatandaşı, birinin ise göçmen olduğunu açıkladı. İyileşen kişi sayısı ise 13’e çıktı.


Katar

Katarlı yetkililer, ülkede toplamda 460 vakanın kaydedildiğini bildirdi. Kaydedilen yeni vakaların çoğunun yabancı işçi, ikisinin İngiltere ve İtalya’dan dönen Katar vatandaşı olduğu belirtildi. Hepsi karantina altında bulunan vakalardan 6’sının yoğun bakımda olduğu ifade edildi.


Editörün Seçimi

Multimedya