Iraklı göstericilerin değişim umudu ve koronavirüs tehdidi

Iraklı göstericilerin değişim umudu ve koronavirüs tehdidi

Cumartesi, 21 Mart, 2020 - 10:45
Bağdat/Fadıl en-Neşmi

Irak’ın başkenti Bağdat’ta protestoların düzenlendiği Tahrir Meydanı’nda gösterilere devam eden gençlerin sayısı giderek azalıyor.

Irak’ta siyasi partilere karşı sloganların atıldığı, değişim umutlarının yüksek sesle dile getirildiği sokaklarda, tüm ümidini devrime bağlayan ve koronavirüs tehdidine rağmen eve dönmeyi reddeden birkaç grup istisna edilirse genel olarak sessizlik hâkim.

Şubat ayında Irak’ta ilk koronavirüs vakasının görülmesiyle birlikte protesto grupları arasında gösterilere devam edilip edilmemesi hususunda tartışmalar başladı. Bu noktada gruplar arasında fikir ayrılığı meydana geldi. Grupların büyük bir bölümü gösterilere ara verilmesi gerektiğini savunurken, azınlıkta kalan gruplar ise bedeli ne olursa olsun devam etmekte ısrar etti. Ancak bununla birlikte grupların tümü her şart ve koşulda devrimin Irak halkının gönlünde yaşamaya devam edeceğini ve taleplerini kabul ettirmek için günün birinde yeniden kaldığı yerden devam edeceği konusunda hemfikirdi.

Şarku’l Avsat’a konuşan gazeteci aktivist Ahmed es-Suheyl, “Bağdat’taki Tahrir Meydanı’nda göstericilerin çoğu çadırlarını terk etti. Her bir çadırda bir veya iki kişi kaldı. Bunlar da evde olduğu gibi kendilerini karantinaya aldılar. Küçük bir azınlık kaldı. Virüsten korunmak için her gün çadırları ilaçlıyorlar” dedi.

Suheyl, bazı gençlerin halen çadırda kalmaya devam etme gerekçesine dair soruya, “İktidar ve eylemlerine karşı büyük bir ümitsizlik hakim. Bazı gençler, eve gitmenin meydandan daha güvenli olacağını düşünürken, bazıları da meydanı boşaltmayı yok olmakla eş değer tutuyor. İktidar ve partileri de bunu istiyor. Dolayısıyla kalmayı tercih eden gençler, virüs krizinin bitmesinin ardından gösterilere yeniden başlama ümitlerini diri tutuyor” diye yanıt verdi.

Suheyl, Irak’ta sokağa çıkma yasağının olduğu bu ortamda çadırlarda kalmaya devam eden gençlerin erzak sıkıntısı çekip çekmediği sorusunu, “Göstericiler sokağa çıkma yasağı yürürlüğe girmeden önce stok yaptılar. Bu konuda büyük bir sıkıntı çekmiyorlar” şeklinde cevapladı.

Irak resmi makamları Salı günü sokağa çıkma yasağı ilan etti. Ancak yasağa uyma noktasında ciddi sorunlar yaşanıyor. Özellikle de Bağdat’ın Kazımiye semtindeki İmam Kazım Türbesi’ni ziyaret etmekte ısrar eden kişiler bu konuda ilgili mercilere büyük zorluklar çıkarıyor.


Editörün Seçimi

Multimedya