Lübnan’da vaka sayısı 187’ye yükseldi 4 kişi hayatını kaybetti

Lübnan’da vaka sayısı 187’ye yükseldi 4 kişi hayatını kaybetti

Cumartesi, 21 Mart, 2020 - 14:45
Başkent Beyrut’ta koronavirüsten korunmak için maske takan bir kişi (AP)
Beyrut/ Şarku'l Avsat

Lübnan Sağlık Bakanlığı tarafından bugün yapılan açıklamada, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) tespit edilen kişilerin sayının 187’ye yükseldiği belirtilirken 4 kişinin de virüs nedeniyle yaşamını yitirdiği bildirildi.

Lübnan Ulusal Bilgi Ajansı’na göre, bakanlığın açıklamasında, tüm şüpheliler ve temasta bulundukları kişilerin yakından takip edildiği, tüm gelişmelerin izlendiği belirtildi.

Sağlık Bakanlığı yeni teşhis edilen bazı vakaların epidemiyolojik incelemesinin (enfeksiyon kaynağı) takip edildiğini duyurdu. Tüm vatandaşlara katı önlemlere uyma çağrısında bulunan bakanlık, evlerde karantina uygulanmasının gerekli olduğuna, çok zorunlu olmadıkça dışarı çıkılmamasına vurgu yaptı.

Lübnan Cumhurbaşkanı Mişel Avn, halka evde kalıp gerekmedikçe dışarı çıkmama çağrısında bulundu.

Avn, “Tüm dünyayı kasıp kavuran bir salgınla karşı karşıyayız. Lübnanlara evlerinde kalmaları için yaptığım çağrıyı yineliyorum. Zorunlu olmadıkça dışarı çıkılmaması gerek. İlgili bakanlıklar, belediyeler ve güvenlik güçlerinden salgının yayılmasını sınırlamak için genel seferberlik kararını sıkı bir şekilde uygulamalarını istiyorum. Bu çağrılara uymak ailemiz ve sevdiklerimizi koruyacak. Bu yüzden hafife almayın” şeklinde konuştu.

Lübnan Bakanlar Kurulu, geçtiğimiz Pazar günü gerçekleştirilen acil oturumda, 29 Mart tarihine kadar koronavirüsün yayılmasına karşı genel seferberlik ilan edildiğini duyurmuştu.


Editörün Seçimi

Multimedya