Coğrafi olarak ortadan kaldırılmasının ardından DEAŞ örgütü mensuplarının geleceği

Coğrafi olarak ortadan kaldırılmasının ardından DEAŞ örgütü mensuplarının geleceği

Cumartesi, 21 Mart, 2020 - 14:45
Haseke Merkez Hapishanesi’ndeki DEAŞ'lılar (Şarku'l Avsat)
Haseke/Kemal Şeyho

Bir yıl önce ABD liderliğindeki uluslararası koalisyonun Suriye Demokratik Güçleri (SDG) ile yaptığı işbirliğiyle Suriye’nin kuzeybatısındaki DEAŞ valığı ortadan kaldırıldı. 2014 yılından bu yana Suriye ve Irak’ta DEAŞ terör örgütü tarafından kontrol edilen tüm alanlar böylece kurtarılmış oldu.

O dönem DEAŞ’lı erkekler Fırat’ın doğusundaki hapishanelerde tutulup, 10 yaşın altındaki çocuk ve kadınlar ise Haseke’deki el-Hol ve Roj kamplarına transfer edildi.10 yaş üstü çocuklar ise Suriye’nin kuzeyindeki Kamışlı şehrinde bulunan Tem Maruf köyündeki çocuk hapishanelerine nakledildi.

Şarku’l Avsat, radikal yanlısı örgütün üyesi 5 bin kişinin kaldığı ve dünyanın en büyük gözaltı merkezi olan Haseke Merkez Hapishanesi’nden 3 bloğun yanı sıra çocuk cezaevlerinde örgüt mensubu kimselerin çocukları hakkındaki yürütülen soruşturmaları yayınladı.

Soruşturmalarda, İngiltere, İsveç, Finlandiya, Belçika ve Uluslararası Kızılhaç Komitesi'nden elçi ve diplomatların pozisyonlarının yanı sıra cezaevlerindeki radikallerin ailelerinin ifadeleri yer alıyor.

Bu dosyaları daha da karmaşıklaştıran şey ise çoğu Batı ve Arap ülkelerinin Suriye’de bulunan vatandaşlarını ülkelerine kabul etmeyi reddetmesi. İngiltere DEAŞ’lı vatandaşlarını vatandaşlıktan çıkarırken, Fransa vatandaşlarının Irak mahkemesinde yargılanmasına izin verdi. Yargılanmalar arasında idam da bulunuyor. Fas, Uluslararası Koalisyondan (İngiltere, Fransa, Almanya, Finlandiya, İsveç, Belçika, Hollanda ve Danimarka)  resmen Suriye'deki tüm Faslıların vatandaşlığını iptal etmesini talep ederken, vatandaşlarını Suriye’deki rehabilitasyon merkezlerine yollama çağrısı yaptı.


Dünyanın en ünlü cezaevindeki 5 bin terörist


Editörün Seçimi

Multimedya