Mısır koronavirüs nedeniyle cami, kilise ve tarihi yerleri kapatma kararı aldı

Mısır koronavirüs nedeniyle cami, kilise ve tarihi yerleri kapatma kararı aldı

Cumartesi, 21 Mart, 2020 - 17:45
Kahire’deki El Ezher Camii (Reuters)
Kahire/ Şarku'l Avsat

Mısır Evkaf Bakanı Muhammed Muhtar, bugün yaptığı açıklama koronavirüs (Kovid-19) tedbirleri çerçevesinde ülkedeki camilerde Cuma namazı başta olmak üzere cemaatle namaz kılınmayacağını duyurdu. Mısırlı bakan yaptığı açıklamada, kararın koronavirüs salgını nedeniyle camilere ibadet etmeye gelen kişilerin güvenliği için alındığını ifade etti. Bakan Muhtar ayrıca, kararın iki hafta süreceğini ifade etti.

El-Ezher Şeyhi Ahmed et-Tayyib de bu sabah yaptığı açıklamada el-Ezher Camii’nde kılınacak Cuma namazlarının iki haftalığına askıya alındığını duyurmuştu.

Mısır’da Ortodoks Kilisesi’nden bugün yapılan açıklamada virüs nedeniyle tüm kiliselerin kapatıldığı ve iki hafta boyunca tüm hizmetlerin askıya alındığı açıklandı. Bu karar virüsün yayılması konusundaki son gelişmeleri ele almak için II. Tavadros liderliğinde gerçekleştirilen Kutsal Sinod toplantısının ardından alındı.

Öte yandan Eski Eserler Yüksek Konseyi Genel Sekreteri Mustafa Veziri, yarın sabah itibariyle ülke genelindeki tüm müze ve arkeolojik alanların bu ayın sonuna kadar kapatılacağını duyurdu.

Turizm ve Eski Eserler Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada, bunun koronavirüsle mücadele kapsamında ihtiyati ve önleyici tedbirlerin uygulanması çerçevesinde gerçekleştiği bildirildi.

Mısır’da şu ana kadar koronavirüs nedeniyle 285 vaka ve 8 ölüm kaydedildi.


Editörün Seçimi

Multimedya