​ABD ‘Suudi Arabistan Özel Enerji Temsilcisi’ olarak Victoria Coates'i atayacak

​ABD ‘Suudi Arabistan Özel Enerji Temsilcisi’ olarak Victoria Coates'i atayacak

Salı, 24 Mart, 2020 - 14:15
Victoria Coates (Reuters)
Washington/Şarku’l Avsat

ABD’nin, ekonomiye baskı yapan ve ABD’li enerji üreticilerini tehdit eden petrol fiyatlarındaki küresel çöküşle başa çıkmaya çalıştığı bir dönemde, ABD Enerji Bakanlığı’ndan bir yetkili, Başkan Donald Trump yönetiminin Suudi Arabistan Özel Enerji Temsilcisi olarak Victoria Coates’i atayacağını bildirdi.

Söz konusu yetkili, Coates’in Enerji Bakanlığı’nın bölgede ilave bir varlık göstermesini sağlamak için Suudi Arabistan’da görev alacağını belirtti.

Çin’de patlak vererek hızla dünyaya yayılan yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgını nedeniyle Coates'in göreve ne zaman başlayacağı henüz belli değil.

Coates, Suudi Arabistan’da ABD Dışişleri Bakanlığı yetkililerinin yanı sıra Enerji Ateşesi Scott Hutchins ile birlikte çalışacak.

Trump'ın güvenlik konusundaki yardımcılarından biri olan Coates, başkanın göreve geldiği dönemden bu yana ulusal güvenlik danışmanı yardımcısı olarak Beyaz Saray’da görev aldı. Sanat tarihçisi olan Coates, Ortadoğu ve İran konusunda da uzman.

Coates, Enerji Bakanı Dan Brouillette’nin üst düzey danışmanı olmak için Şubat ayında Beyaz Saray'dan taşındı.

Trump, geçtiğimiz günlerde petrol fiyatlarının çöküşü konusunda bir orta yol bulunmasını istediğini dile getirerek, Suudi Arabistan ve Rusya arasındaki petrol fiyatı savaşına ‘uygun zamanda’ katılacağını söyledi.


Editörün Seçimi

Multimedya