​Nijerya'da 70 asker, militanların kurduğu pusuda öldürüldü

​Nijerya'da 70 asker, militanların kurduğu pusuda öldürüldü

Çarşamba, 25 Mart, 2020 - 08:15
Kano/Nijerya-Kahire/Şarku’l Avsat

Aşırılık yanlısı miltanların Nijerya’nın doğusunda bir askeri konvoya kurduğu pusu sonucu Nijeryalı en az 70 askerin öldüğü açıklandı.

Nijerya ordusu sözcüsü basın toplantısı sırasında saldırı hakkında yorum yapmazken, AFP ise kimliklerini açıklamak istemeyen iki askerden alıntı yaparak saldırıyı doğruladı. İsyancıların Pazartesi günü Borno eyaletindeki Gorgi köyü yakınlarından geçen askeri konvoya makinalı tüfekle saldırdığını belirten askerler, saldırı sonucunda en az 70 askerin öldürüldüğünü, birkaç askerin yaralandığını, diğerlerinin ise esir düştüğünü açıkladı.

Askerlerden biri, “Özellikle RPG’li (roket güdümlü el bombası) askerlerle dolu bir kamyonu hedefleyen teröristler, bu kamyonu yakarak içindeki tüm askerlerin ölümüne sebep oldu” ifadelerini kullandı. Şuana kadar 70 asker cesedinin bulunduğu, ancak kurtarma operasyonlarının devam ediyor olması sebebiyle bu sayının artabileceği belirtildi. Bir askeri yetkilinin AFP’ye yaptığı açıklamaya göre, konvoy başkent Maiduguri'den ayrılarak DEAŞ’a bağlı cihatçılara ait bir kampa saldırmak için yola çıkmıştı.

2016’da Boko Haram’dan ayrılan “Batı Afrika DEAŞ’ı”, bu tarihten beri Nijerya’nın kuzeydoğusunda aktif halde. Örgüt, geçen yıldan beri askerleri ve hükümete bağlı askeri üslere karşı saldırı düzenlemeye ve konvoyları pusuya düşürmeye odaklanmış durumda. Radikal Boko Haram örgütü ise, 2009’dan beri süren isyanı, 36 bin kişinin ölümüne, yaklaşık iki milyon kişinin ise yerlerinden edilmesine neden oldu. DEAŞ’ın Batı Afrika’daki koluna ne kadar destek sağladığı bilinmiyor; güvenlik uzmanları, bu bağlantının finansman ya da lojistik sağlama değil yalnızca isimle ilgili olduğunu düşünüyor.


Editörün Seçimi

Multimedya